EBOR: Rośnie rola pieniędzy imigrantów z krajów postkomunistycznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-05-2006, 20:03

Indywidualne transfery pieniężne przekazywane rodzinom przez imigrantów zarobkowych z krajów postkomunistycznych odgrywają coraz większą rolę w stabilizowaniu gospodarek i rozwoju drobnej przedsiębiorczości - stwierdza raport Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Indywidualne transfery pieniężne przekazywane rodzinom przez imigrantów zarobkowych z krajów postkomunistycznych odgrywają coraz większą rolę w stabilizowaniu gospodarek i rozwoju drobnej przedsiębiorczości - stwierdza raport Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Raport radzi rządom krajów otrzymujących transfery, by sformalizowały je z myślą o korzyściach dla gospodarki. W przeciwnym razie spora część tych pieniędzy zostanie wydana nieproduktywnie. Szczególna jest w tym względzie rola Rosji, która jest zarówno odbiorcą przekazów, jak i krajem, z którego dokonywane są transfery do biedniejszych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw.

Wartości transferów nie da się ściśle wymierzyć - spora ich część trafia do odbiorców kanałami nieformalnymi, ale dla pięciu krajów szczegółowo omówionych w raporcie: Albanii, Bośni-Herzegowiny, Mołdawii, Serbii z Czarnogórą i Tadżykistanu przekracza 10 proc. PKB - informuje raport.

W jednej trzeciej spośród 27 krajów w których działa EBOR wartość indywidualnych przekazów pieniężnych przekracza poziom zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

"Zagraniczne przekazy zużytkowywane są przede wszystkim na konsumpcję, przekładają się zwłaszcza na wzrost popytu na towary z importu" - uważają autorzy raportu. Dodają, że w niewielkiej, choć ważnej części, pieniądze są przeznaczane na finansowanie inwestycji, zakładanie firm i ich rozwój.

Raport przewiduje, iż wzrost PKB w 27 państwach, w których działa EBOR, za 2006 rok wyniesie ok. 5,3 proc. wobec 5,6 proc. w ub.r. i 6,7 proc. w 2004 r. W kolejnych kilku latach średnia dynamika wzrostu zmniejszy się do 4,0-5,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EBOR: Rośnie rola pieniędzy imigrantów z krajów postkomunistycznych