EBOR: za drogie kredyty dla firm z powodu polskiego systemu zabezpieczeń rzeczowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-01-2006, 17:24

Przepisy o zastawie rejestrowym z 1996 r. oraz przepisy o księgach wieczystych i hipotece z 1982 r. są w Polsce źródłem niepotrzebnych utrudnień dla firm oraz ograniczają działalność gospodarczą i podrażają kredyt.

Przepisy o zastawie rejestrowym z 1996 r. oraz przepisy o księgach wieczystych i hipotece z 1982 r. są w Polsce źródłem niepotrzebnych utrudnień dla firm oraz ograniczają działalność gospodarczą i podrażają kredyt.

    Takie są wnioski z raportu "Wpływ systemu prawa na rynek zabezpieczeń rzeczowych w Polsce", przygotowanego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) we współpracy z ekspertami Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przedstawionego we wtorek w Związku Banków Polskich (ZBP).

    "Raport ocenia negatywnie działanie systemu zastawu rejestrowego i uznaje, że system ten potrzebuje radykalnej reformy. Uwagi kieruje też do działania sądów wieczystoksięgowych. Podczas spotkania uzgodniono wstępnie potrzebę pilnej nowelizacji wielu ustaw" - powiedział we wtorek PAP mecenas Jerzy Bańka z ZBP.

    "W badaniu przedsiębiorstw przeprowadzonym przez NBP w 2005 r. ponad 80 proc. polskich firm twierdziło, że ustanowienie zabezpieczenia (hipoteki, zastawu rejestrowego) było ważnym czynnikiem warunkującym dostęp do kredytu. Na pytanie o negatywne strony jego ustanowienia około 75 proc. z nich wskazało na jego wysokie koszty, skomplikowany i długotrwały proces dokonywania wpisu i nieelastyczne przepisy nie pozwalające na dostosowanie oferowanego zabezpieczenia do sytuacji majątkowej kredytobiorcy" - czytamy we wtorkowym komunikacie NBP.

    "Polski rynek zabezpieczeń rzeczowych nie funkcjonuje sprawnie i co może być zaskoczeniem dla zewnętrznego obserwatora nie było jak dotąd woli, aby zidentyfikować skalę związanych z nim problemów i odpowiednio do nich podejść" - napisano w polskiej wersji streszczenia raportu, którą uzyskała PAP.

    Raport analizuje strukturę instytucjonalną i prawną zastawu rejestrowego oraz hipotek, tj. instrumentów wykorzystywanych przy udzielaniu kredytów. Instrumenty te przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka niespłacenia kredytu, a tym samym - do obniżenia jego kosztu.

    Jednak w Polsce wynik postępowania egzekucyjnego często jest jednak niepewny i dlatego ryzyko pozostaje wysokie. Stąd też finansowanie kredytem bankowym jest droższe niż w innych krajach Europy Środkowej, bo koszty nieefektywności systemu prawa przenoszone są na polskie firmy.

    W raporcie podkreślono, że jeśli Polska dostosuje swoje prawo do potrzeb rynku, korzyści odniosą wszyscy konsumenci. "W innym przypadku Polska straci na rywalizacji ze swoimi środkowoeuropejskimi sąsiadami, którzy wykorzystają nadarzającą się okazję do stania się bardziej konkurencyjnymi" - czytamy w streszczeniu.

    W raporcie wskazano, że w Polsce zastaw rejestrowy wymaga procedury sądowej, która trwa średnio dwa tygodnie. Natomiast na Węgrzech i na Słowacji rejestracja trwa kilka minut i jest to postępowanie administracyjne.

    Raport wskazuje również na uciążliwość formalności wpisu do hipoteki. Wskazuje też na problemy wierzycieli z odzyskaniem swojej własności, powolność postępowania egzekucyjnego. Raport mówi o "braku wsparcia dla rynku ze strony systemu prawnego" oraz o tym, że zgodnie z powszechnym przekonaniem, sądy chronią dłużnika, a nie wierzyciela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane