„ECB ma straszny problem”

MD
opublikowano: 03-12-2010, 20:09

Działania podjęte przez Europejski Bank Centralny w celu walki z kryzysem ułatwiają krajom opóźnianie rozpoczęcia redukcji deficytu budżetowego, twierdzi Alan Greenspan, były szef Rezerwy Federalnej (Fed).

- Myślę, że mają straszny problem – powiedział Greenspan w CNBC. – W stopniu, w jakim zwiększają zakupy obligacji różnych krajów, z konieczności obniżają presję na system polityczny tych państw aby zrobić to, co jest do zrobienia – dodał.

Prezes ECB, Jean-Claude Trichet, mówił niedawno, że europejskie rządy powinny przejąć inicjatywę w sprawie przeciwdziałania kryzysowi zadłużenia. 

- Myślę, że to bardzo trudny problem, bo jak teraz wiemy – jak wiedzieliśmy od razu – jest fundamentalna wada w każdej tworzonej wspólnocie walutowej, w której spotkają się różne kultury różnych społeczeństw – powiedział Greenspan. – W tej wspólnocie chodzi o to żeby ludzie przestrzegali zasad. Jeżeli próbujesz korzystać kosztem innych – nazywamy to zasadą „zrujnuj swojego sąsiada” – nikt nie dostanie nic. To rodzaj „dylematu więźnia” – dodał.

Greenspan uważa, że gospodarka USA będzie “zmierzać donikąd” dopóki ludzie nie pozbędą się głębokiego strachu wynikającego z niepewności ekonomicznej i dopóki warunki nie wrócą do normalności.  

Były szef Fed uważa, że inwestycje w fabryki i maszyny to „krytyczna miara” tego, jak ludzie są pewni lub niepewni co do przyszłości.

- Ludzie inwestują znacznie mniej w aktywa fizyczne, np. domy, a ich pieniądze idą na spłatę długów – powiedział.

Greenspan ujawnił, że zawsze patrzy na notowania 10-letnich obligacji USA aby ocenić rynek. Jego zdaniem perspektywy rynku akcji byłyby doskonałe, gdyby nie obawy związane z zadłużeniem i kryzys w Europie.

MD, moneynews.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu