ECE ma już pieniądze i zaczyna budowę

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 16-03-2010, 00:00

55 proc. powierzchni handlowej w szczecińskiej galerii Kaskada już ma najemców, czas więc zacząć budowę.

55 proc. powierzchni handlowej w szczecińskiej galerii Kaskada już ma najemców, czas więc zacząć budowę.

Na początku marca 2010 r. koncern budowlany Strabag Polska, generalny wykonawca centrum handlowego Kaskada w Szczecinie, przejął plac budowy. Inwestor, ECE Projektmanagement, zakłada, że budowa zakończy się jesienią 2011 roku. Szansa jest, bo Wydział Finansowania Nieruchomości Lanesbank Berlin AG i Berlin Hyp udzieliły deweloperowi pożyczki na 111 mln EUR. Kwota pokaźna, szczególnie, że całkowity koszt inwestycji to 190 mln EUR. Negocjacje przed zawarciem umowy trwały kilka miesięcy. Ostatecznie porozumienie podpisano 19 grudnia 2009 r. Spłatę kredytu rozłożono na 12 lat.

— Nasza współpraca z Lanesbank Berlin AG i Berlin Hyp dowodzi, że niektóre projekty są w stanie przezwyciężyć kryzys i wyznaczają kierunki na rynku nieruchomości — mówi Alexander Otto, prezes ECE.

Galeria Kaskada jest największą inwestycją realizowaną w Szczecinie. Na 43 tys. mkw. znajdzie się 140 sklepów, restauracji i punktów usługowych. Wśród najemców znalazły się już takie marki, jak: Van Graaf, Intersport, CA, Douglas czy Lee-Wrangler. W ramach budowy centrum handlowego, ECE zdeklarowało udział w modernizacji pobliskich dróg. Część ulicy Kaszubskiej, która obecnie przebiega przez teren budowy, stanie się częściowo zadaszonym pasażem pieszym.

To nie jedyne zobowiązanie, które podjął deweloper. Jeszcze przed rozpoczęciem budowy ECE wykonało wiele świadczeń na rzecz miasta, w ramach których m.in. zbudowało nową siedzibę Teatru Lalek "Pleciuga". Współpracę z władzami miasta chwali Rafał Twarowski, dyrektor zarządzający ECE Projektmanagement Polska.

— Nigdy nie doświadczyłem tego, by miejscowe władze były tak zaangażowane w inwestycję powstającą na terenie miasta. To dla nas komfortowa sytuacja, bo pozwala nam na bezkonfliktowe załatwianie wszelkich formalności — twierdzi Rafał Twarowski.

Galeria Kaskada jest na razie jedyną inwestycją planowaną przez ECE na 2010 r. Firma ma grunty w Krakowie, Katowicach i Bydgoszczy, jednak są one przeznaczone pod zabudowę biurową lub hotelową. Na razie spółka nie ma konkretnych planów ich wykorzystania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / ECE ma już pieniądze i zaczyna budowę