Echo i Orlen dla detalu

KOS
opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Prywatny deweloper chce pożyczyć 50 mln zł, kontrolowany przez państwo koncern paliwowy — cztery razy więcej.

W PKO Banku Polskim można składać zapisy na obligacje deweloperskiego Echa Investment. Za pożyczenie pieniędzy spółka płaci stawkę WIBOR 6M powiększoną o 2,8 pkt. proc. Chce dzięki temu pozyskać 50 mln zł, które odda za 4 lata. Co pół roku będzie wypłacać odsetki. Wpływy z emisji Echo chce wykorzystać na finansowanie bieżącej działalności oraz kupowanie nieruchomości i realizację projektów. W ofercie Echa obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Oznacza to, że cena symbolicznie rośnie z każdym dniem zapisów, by 10 maja wynieść 100,19 zł. Jednak zapisy mogą wtedy już nie być przyjmowane.

Zostaną bowiem wstrzymane po przekroczeniu puli dostępnych walorów. Ci, którzy opłacą zapis do tego dnia, dostaną tyle obligacji, ile chcieli. Zapisy tych, którzy złożą je w dniu przekroczenia puli i następnym, zostaną proporcjonalnie zredukowane. Gdyby oferta Echa trwała do 10 maja, to pokryje się czasowo z pierwszymi dniami oferty PKN Orlen, który również będzie sprzedawał obligacje za pośrednictwem PKO Banku Polskiego. Tak jak Echo, spółka chce pożyczyć pieniądze na 4 lata. Liczy jednak na pozyskanie 200 mln zł. Za pożyczkę jest gotowa płacić 1,2 pkt. proc. ponad stawkę WIBOR 6M, co oznacza, że również Orlen będzie wypłacał odsetki raz na sześć miesięcy. Oferta Orlenu zaplanowana jest na 7-21 maja 2018 r., ale również w niej zaszyty jest mechanizm skłaniający do szybkich decyzji — wzrost ceny obligacji wraz z upływem czasu oraz brak redukcji dla zapisów złożonych przed dniem przekroczenia dostępne puli obligacji. © Ⓟ

200 mln zł To wartość emisji obligacji PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu