Echo idzie na wojnę z konserwatorem zabytków

  • Emil Górecki
opublikowano: 03-04-2014, 16:12

Zakończyła się procedura sądowa, która otwiera spółce Echo Investment możliwość wystąpienia ze skargą konstytucyjną, dotyczącą wpisania do ewidencji zabytków budynku dawnego hotelu Cracovia w Krakowie.

Kielecki deweloper zamierza się powołać m.in. na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, który już w listopadzie 2012 r. uznał, że przepisy dotyczące praktyki dokonywania wpisów do ewidencji są sprzeczne z Konstytucją RP w wielu aspektach. W praktyce pozbawiają właściciela nieruchomości konstytucyjnych praw, w tym m.in. prawa do statusu strony w postępowaniu oraz prawa do odwołania się od decyzji konserwatora.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

W piśmie do Ministra Kultury Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że „dokonywanie wpisów do gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia właścicielom nieruchomości możliwości czynnego udziału w tych czynnościach prowadzi do wyraźnego naruszenia zasady audiatur et altem pars” (łac. należy wysłuchać drugiej strony).

Rzecznik podkreślił, że „właściciel powinien mieć jasność co do możliwości realizowania zamierzeń inwestycyjnych na posiadanej przez niego nieruchomości. Ponadto, wpis do gminnej ewidencji zabytków wpływa także na wartość nieruchomości i trzeba przyjąć, że w większość przypadków wartość ta spada z uwagi na liczne ograniczenia w możliwości jej zagospodarowania”.

Modernistyczny Hotel Cracovia trafił do rejestru zabytków zaraz po sfinalizowaniu transakcji z Orbisem w marcu 2011 r. Dwa lata później Echo zaprezentowało miastu projekt Nowej Cracovii z 18 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej oraz 10 tys. mkw. biur. Uważa, że stary budynek powinien zostać zburzony, bo jego ocieplenie stanowi 18 ton azbestu, a kondygnacje są za niskie na potrzeby nowoczesnego biurowca.

Miasto jednak odpowiada, że w centrum nie ma miejsca na wielkopowierzchniowy handel (wcześniej jednak zaakceptowało budowę galerii handlowej przy Dworcu Głównym), a budynek dawnego hotelu powinien zostać jedynie przebudowany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Echo idzie na wojnę z konserwatorem zabytków