EES: kraje "nowej UE" spodziewają się lepszych warunków prowadzenia biznesu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 17:24

Firmy z nowych krajów członkowskich UE spodziewają się korzystniejszych warunków prowadzenia biznesu w 2006 r. niż przedsiębiorstwa "starej" Unii - wynika z badania European Economic Survey (EES), porównującego warunki dla przedsiębiorczości w krajach europejskich.

Firmy z nowych krajów członkowskich UE spodziewają się korzystniejszych warunków prowadzenia biznesu w 2006 r. niż przedsiębiorstwa "starej" Unii - wynika z badania European Economic Survey (EES), porównującego warunki dla przedsiębiorczości w krajach europejskich.

     Wyniki badań EES przedstawił w czwartek w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) sekretarz generalny KIG Marek Kłoczko.

      "Z tegorocznego badania wynika, że firmy z nowych krajów członkowskich oczekują korzystniejszego klimatu biznesowego niż firmy ze +starej UE+. Na tej podstawie można powiedzieć, iż przedsiębiorstwa z nowych krajów członkowskich spodziewają się, że jednolity rynek europejski będzie im sprzyjał" - zaznaczył prezes KIG Andrzej Arendarski.

     Kłoczko podkreślił, że firmy z krajów kandydujących patrzą w przyszłość bardziej optymistycznie niż firmy z 23 przebadanych krajów UE. Przedsiębiorstwa z państw kandydujących oczekują wyższego wzrostu obrotów niż przedsiębiorstwa unijne. 

     Połowa badanych firm europejskich nie prognozuje żadnych zmian w poziomie inwestycji w 2006 r. Przedsiębiorcy oczekują jednak wyższych inwestycji w sektorze usług niż w branży produkcyjnej. Prawie połowa badanych firm nie przewiduje zmian poziomu eksportu w 2006 r. Ok. 30 proc. z nich uważa, iż poziom zatrudnienia w ich firmach nie zmieni się. Według ekspertów, sytuacja w zatrudnieniu nie powinna ulec pogorszeniu w 2006 r.

    Od 2001 r. w krajach europejskich narodowe izby gospodarcze przeprowadzają badanie EES. Przedsiębiorcy oceniają warunki dla prowadzenia biznesu w swoim kraju oraz wyniki osiągnięte przez swoje firmy w minionym roku.

     W tegorocznym badaniu EES udział wzięło ponad 90 tys. firm z 27 krajów, w tym z 23 krajów członkowskich UE oraz z 4 krajów kandydujących - Rumunii, Bułgarii, Chorwacji i Turcji. W tym roku w badaniu nie uczestniczyły Belgia i Czechy. W Polsce badanie objęło 2 tys. 243 firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / EES: kraje "nowej UE" spodziewają się lepszych warunków prowadzenia biznesu