Efektywność energetyczna kuleje

Barbara Warpechowska
19-03-2015, 00:00

Dystans pomiędzy Polską a najefektywniejszymi gospodarkami Europy wciąż jest duży

Z efektywnością energetyczną jest w Polsce coraz lepiej. Jednak wskaźnik energochłonności naszej gospodarki jest wciąż wyższy od średniej unijnej. Jak podaje GUS, energochłonność pierwotna PKB Polski, liczona z korektą klimatyczną i wyrażona w cenach stałych z roku 2005, z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej, była w 2011 roku wyższa o 18 proc. od średniej europejskiej. Była jednak lepsza o 25 punktów procentowych niż w roku 2000.

Przyda się wsparcie

Na działania zwiększające efektywność energetyczną będzie można uzyskać wsparcie m.in. z funduszy europejskich. W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska przyjęła Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na lata 2014-20. To największy unijny program. Jego budżet wynosi 27,4 mld EUR. Jednym z celów POIiŚ jest zmniejszenie emisyjności gospodarki.

Jego realizacja ma pochłonąć ponad 1,82 mld EUR. Zostaną one przeznaczone na budowę instalacji wytwarzających energię ze źródeł odnawialnych, na poprawę efektywności energetycznej i wykorzystanie OZE w przedsiębiorstwach, w sektorze publicznym i mieszkaniowym, także na promowanie strategii niskoemisyjnych, rozwój i wdrażanie inteligentnych systemów dystrybucji oraz rozwój sprawnej kogeneracji.

O wsparcie efektywności energetycznej można starać się także w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz funduszach wojewódzkich.

— Poprawa efektywności energetycznej nie jest zagrożeniem, ale szansą. Małe i średnie przedsiębiorstwa nie do końca zdają sobie sprawę, jak pozytywne skutki może przynieść ograniczenie zużycia energii — podkreśla Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW. System wsparcia i zachęt do działań zwiększających efektywność energetyczną ma zostać zmodyfikowany w nowelizacjiustawy o efektywności energetycznej.

Szybka ustawa

Koalicja Klimatyczna alarmuje, że ustawa musi zostać przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu. Dlaczego? Inaczej system białych certyfikatów wspierający inwestycje prooszczędnościowe zostanie wstrzymany. A to oznacza, że Polsce mogą grozić kary za opóźnienie we wprowadzaniu dyrektywy o efektywności energetycznej. Termin jej wprowadzenia do prawa krajowego minął 5 czerwca 2014 r. Celem dyrektywy o efektywności energetycznej (2012/27/ EU) jest zwiększenie oszczędności energii u jej odbiorców.

Dyrektywa wymaga od państw członkowskich przyjęcia skutecznych mechanizmów wspierających wzrost efektywności energetycznej oraz wykazania w każdym roku kalendarzowymnowych oszczędności o 1,5 proc. w latach 2014-20. Ministerstwo Gospodarki przekazało 6 marca projekt ustawy o efektywności energetycznej do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Komitet ma się nim zająć przed końcem marca.

— Projekt ustawy o efektywności energetycznej musi jak najszybciej trafić do Sejmu, żeby ustawa na pewno została przyjęta jeszcze w tej kadencji. Obecna ustawa wygasza, bowiem system białych certyfikatów z początkiem 2016 r., co oznacza zatrzymanie wsparcia dla inwestycji w efektywność energetyczną w Polsce — mówi Agata Bator, radca prawny z Fundacji ClientEarth, członka Koalicji Klimatycznej.

Organizacje pozarządowe pozytywnie oceniają propozycję reformy systemu białych certyfikatów zawartą w nowej regulacji.

— Przewidziany w ustawie system wsparcia efektywności energetycznej ma być dostępny dla wszystkich przedsięwzięć spełniających wymogi formalne, co sprawi, że inwestor nie będzie już musiał startować w długotrwałych przetargach organizowanych przez URE — wyjaśnia Agata Bator.

Dodaje, że projekt znosi także opłaty zastępcze, jako alternatywę dla realizowania inwestycji zwiększających efektywność. Dzięki temu możliwe będzie realne zmniejszenie zużycia energii — z korzyścią dla biznesu, środowiska i bezpieczeństwa energetycznego państwa.

W Polsce wciąż tkwią duże rezerwy poprawy efektywności energetycznej. Leżą one m.in. w sektorze budownictwa jednorodzinnego, małych i średnich firmach oraz kogeneracji. I warto po nie sięgnąć, bo to się opłaca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Efektywność energetyczna kuleje