Efektywny CIT… 0,005 proc.

TOMASZ JANKOWSKI, partner, kancelaria podatkowa Paczuski Taudul
opublikowano: 01-09-2016, 22:00

Po trwającym trzy lata postępowaniu Komisja Europejska (KE) uznała, że globalny potentat elektroniczny Apple płacił w Irlandii zdecydowanie zaniżone podatki. Wartość benefitów z tego tytułu w okresie 2003–14 może sięgnąć aż 13 mld EUR. Firma dokonywała sztucznych rozliczeń między podmiotami powiązanymi, alokując prawie całość europejskich zysków do podmiotu w Irlandii, który dzięki specyficznym rozwiązaniom lokalnym płacił niskie podatki. Dzięki temu efektywna stawka CIT płacona przez Apple’a od zysków z działalności dystrybucyjnej w Europie, która w 2003 r. wynosiła 1 proc., spadła w 2014 r. do… 0,005 proc.

Taki proceder trwał od 1991 r., ale KE mogła objąć postępowaniem jedynie dziesięć lat. Obecnie oczekuje, iż skarbówka Irlandii ściągnie od Apple’a zaległe podatki. Co istotne, kwota 13 mld EUR może ulec zmniejszeniu, gdyby władze skarbowe państw, w których firma prowadziła działalność dystrybucyjną, zdecydowały się zarządzić zapłatę należnych podatków. Co bardzo ważne — może to dotyczyć także Polski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ JANKOWSKI, partner, kancelaria podatkowa Paczuski Taudul

Polecane