EFH: Prognoza usatysfakcjonuje inwestorów

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 09-09-2010, 00:00

Emisje dwóch serii akcji zakończą etap restrukturyzacji nieruchomościowej spółki.

Emisje dwóch serii akcji zakończą etap restrukturyzacji nieruchomościowej spółki.

Kilka dni temu zarząd Europejskiego Funduszu Hipotecznego (EFH) ustalił cenę emisyjną akcji serii L i M. Będą oferowane odpowiednio po 2zł i 1zł. Tymczasem na giełdzie kosztowały wczoraj 1 zł. Spółka liczy się z tym, że droższe akcje nie znajdą nabywców.

— Zaoferujemy obie serie i zobaczymy, jaki będzie popyt. Zainteresowanie ofertą wyrazili niektórzy obecni akcjonariusze spółki, a także inne osoby fizyczne i fundusze — informuje Riad Bekkar, prezes EFH.

Prezes szacuje, że emisję uda się zamknąć do 15 października. Jeśli się powiedzie i wszystkie tańsze akcje zostaną sprzedane — spółka może pozyskać blisko 89 mln zł.

— Około 30-40 mln zł chcielibyśmy przeznaczyć na zredukowanie zadłużenia krótkoterminowego. Taka redukcja długu na dzień zamknięcia emisji wystarczy, by poprawić wynik finansowy o około 3,6 mln zł w skali roku na skutek zmniejszenia kosztów finansowych — mówi Riad Bekkar.

Spłata zadłużenia krótkoterminowego pozwoli zakończyć kilkumiesięczny okres restrukturyzacji. Wszystkie hotele w grupie są już rentowne. Pozbyto się kosztotwórczych, zbędnych aktywów, m.in. ostatniego helikoptera (umowa sprzedaży jest już podpisana, a klient wpłacił zadatek). Efekty lekkiej poprawy sytuacji na rynku i oszczędności widać już w wynikach EFH. Półrocze zakończył zyskiem netto na poziomie 3,3 mln zł, a rok temu miał 16,3 mln zł straty. Zysk operacyjny wzrósł do 10,5 mln zł z 1,37 mln zł, a przychody poprawiły się o 47 proc. do 26,5 mln zł

— W ciągu kilku dni opublikujemy prognozę wyników na ten rok. Powinna usatysfakcjonować inwestorów — zapewnia Riad Bekkar.

Pozostałe pieniądze z planowanej emisji EFH chciałby zainwestować.

— Przedstawiliśmy radzie nadzorczej trzy cele. Dwa z nich to obiekty hotelowe, a jeden — biurowy. Chcielibyśmy zainwestować przynajmniej w jeden z nich — mówi Riad Bekkar.

Strategia zakłada, że w 2012 r. spółka zacznie budować hotel w Malborku. Będzie inny, niż planowano, bo w miejscu, gdzie miał pierwotnie stać, odkryto zbiorową mogiłę. EFH porozumiał się z włodarzami miasta i otrzymał 1,8 mln zł odszkodowania. Inwestycja pochłonie około 40 mln zł. Budowa Sheratona w Mikołajkach wymaga natomiast znalezienia partnera.

— Do uruchomienia projektu potrzebne jest jeszcze około 60 mln zł gotówki — mówi Riad Bekkar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane