Egzekucja komornicza do poprawki

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 17-11-2008, 00:00

Jeden z poważniejszych problemów w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce to brak możliwości skutecznego i szybkiego egzekwowania długów.

Istotnym problemem egzekucji komorniczej w Polsce jest koncentrowanie się na pobieraniu wszelkich możliwych opłat egzekucyjnych od wierzycieli, zamiast na egzekwowaniu ich od dłużnika. Wprowadzenie w ostatniej nowelizację ustawy o komornikach sądowych i egzekucji dodatkowych obciążeń finansowych dla wierzycieli i brak powiązania tych obciążeń ze skutecznością pracy komorników to niewątpliwie czynniki demotywujące do właściwego działania. Nawet jeśli egzekucja okaże się nieskuteczna, to i tak komornicy uzyskają od wierzyciela zwrot wszelkich możliwych kosztów oraz dodatkowo opłatę stałą za poszukiwanie majątku, która zapewnia im dodatkowy dochód. Kolejnym problemem egzekucji komorniczej jest czas jej trwania. Ponad 85 proc. egzekucji trwa powyżej 12 miesięcy. Przyczyn tego stanu wierzyciele upatrują w niewytłumaczalnie niskiej liczbie komorników.

Reforma systemu egzekucji komorniczej w Polsce jest niezbędna. Aby poprawić skuteczność egzekucji i skrócić czas jej trwania, niezbędne jest zdecydowane zwiększenie liczby komorników oraz stworzenie warunków do uczciwej konkurencji. Jedyne co tak naprawdę zdumiewa, to świadomość, jak niewiele przez ostatnie kilkanaście lat zrobiło Ministerstwo Sprawiedliwości, by opisaną sytuację zmienić.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu