IEA: nadwyżka ropy może wyparować szybciej niż oczekiwano

opublikowano: 13-12-2018, 12:12

Światowy rynek ropy może szybciej niż się spodziewano wejść w obszar deficytu, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). To rezultat ostatniej umowy w ramach OPEC+ (kartel plus Rosja) ograniczającej podaż surowca oraz decyzji Kanady o zmniejszeniu wydobycia, donosi Reuters.

IEA utrzymała swoją prognozę na 2019 r. zakładającą globalny wzrost popytu na ropę na poziomie 1,4 mln baryłek dziennie. Organizacja spodziewa się, że w bieżącym roku wzrost wyniesie około 1,3 mln baryłek dziennie.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. The Image Works_TopFoto/Forum

Nasza perspektywa wzrostu popytu została podtrzymana, mimo że ceny ropy znacznie spadły od początku października – napisała IEA w oświadczeniu. Dodała, że "…część wsparcia zapewnionego przez niższe ceny zostanie zrekompensowane przez słabszy wzrost gospodarczy na świecie, szczególnie w niektórych gospodarkach wschodzących".

W zeszłym tygodniu kartel OPEC wraz z Rosją, Omanem i innymi producentami, podjął decyzję o obniżeniu od stycznia 2019 r. wydobycia „czarnego złota” o 1,2 mln baryłek dziennie, aby powstrzymać wzrost niewykorzystanych zapasów paliwa.

Z kolei władze kanadyjskiej prowincji Alberta zdecydowały się zmusić producentów ropy do ograniczenia podaży, co zdaniem IEA  przyniesie największą redukcję surowej produkcji w przyszłym roku. Spadnie ona w tej prowincji aż o 325 tys. baryłek dziennie.

W swoim listopadowym raporcie IEA zakładała, że światowy rynek ropy pozostanie w nadwyżce w 2019 r. Obecnie spodziewa się, że deficyt pojawi się do drugiego kwartału przyszłego roku, pod warunkiem, że OPEC będzie trzymał się umowy odnośnie obniżenia limitów produkcyjnych. 

Tymczasem cena ropy spadła o prawie jedną trzecią w obecnym kwartale do około 61 USD za baryłkę, z czteroletniego maksimum blisko 87 USD na początku października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy