EIA: popyt na ropę powróci do poziomu sprzed pandemii w 2022 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 11-06-2021, 12:34

Zapotrzebowanie na ropę powinno powrócić do stanu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa pod koniec przyszłego roku, prognozuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

fot. Bloomberg

W opinii EIA, globalna konsumpcja ropy w drugiej połowie przyszłego roku w pewnym momencie dojdzie do 100 mln baryłek dziennie. Wzrost zapotrzebowania postępował będzie wraz z rozwojem głównych gospodarek, które wydaję się opanowywać pandemię.

Agencja zaapelowała też do tzw. grupy OPEC+ o kontynuację przywracania produkcji, którą mocno ograniczono po załamaniu popytu w celu wsparcia cen surowca.

EIA ocenia, że kartel OPEC i jego sojusznicy osiągnęli już swój główny cel, jakim było ściągnięcie z rynku ogromnego nadmiaru zapasów ropy, nagromadzonego w trakcie pandemii.

Szacunki EIA wskazują, że OPEC+ będzie musiał dodawać około 1,4 mln baryłek dziennie – lub mniej, jeśli członek kartelu, Iran zawrze umowę o zniesienie amerykańskich sankcji.

W ujęciu całorocznym, światowe zużycie ropy pozostanie w przyszłym roku nieco poniżej poziomu z 2019 r. i wyniesie 99,5 mln baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane