EIT Health Investors’ Forum w Warszawie

Partnerem publikacji jest Uniwersytet Warszawski
opublikowano: 25-11-2022, 13:17
aktualizacja: 25-11-2022, 13:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

17 listopada 2022 roku odbyło się EIT Health Investors’ Forum Warsaw organizowane przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego skupiające wiodące startupy i fundusze VC. Forum dało niezwykłą okazję do nawiązania kontaktów i wymiany poglądów wśród graczy w ochronie zdrowia. Wydarzenie dostarczyło uczestnikom najnowsze spostrzeżenia i dane branżowe, a także możliwość debaty równorzędnej oraz nawiązania relacji w środowisku niekomercyjnym.

Na wydarzeniu spotkali się przedsiębiorcy, przedstawiciele branży, inwestorzy, menedżerowie programów i przedstawiciele EIT Health, aby wzmocnić walidacje innowacji w dziedzinie zdrowia oraz przedyskutować wyzwania, które napotykają przy rozwijaniu przedsięwzięć.

Zdaniem Roberta Ługowskiego z Cobin Angels (ekspert Forum): „Sektor #digitalhealth cieszy się dużym zainteresowaniem aniołów biznesu, którzy są przekonani, że technologie rozwiążą najważniejsze problemy medycyny, między innymi braki kadrowe personelu medycznego, czy dostępność terapii, np. w mniej zurbanizowanych terenach czy w chorobach rzadkich. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii na szeroką skalę, pewne działania prewencyjne mogą zostać podjęte na wcześniejszym etapie i w konsekwencji dać pacjentom szansę na skuteczniejsze leczenie. W panelu dotyczącym medycyny cyfrowej eksperci rozmawiali o tym, jak zaawansowana może być pomoc technologii w służbie zdrowia. Startupy, które wdrażają innowację w obszarze zdrowia muszą zmierzyć się z licznymi regulacjami prawnymi, które są wyzwaniem dla początkujących zespołów. W tym zakresie mogą liczyć na pomoc inwestorów, którzy poza kapitałem wnoszą wiedzę i doświadczenie w poruszaniu się przez gąszcz regulacji i w grze rynkowej dużych graczy typu big pharma. Aniołowie biznesu zrzeszeni w klubie COBIN Angels, zainwestowali szereg projektów, np. w startup Prosoma, który wspiera pacjentów w trakcie terapii onkologicznej. Prosoma zyskuje popularność w Niemczech i przygotowuje się do wejścia na kolejne rynki. Niestety w Polsce brakuje ram prawnych dla wprowadzenia takiej formy terapii. Inwestorzy, którzy wywodzą się ze środowiska #healthcare najlepiej rozumieją wyzwania z jakimi mierzą się startupy z branży, dlatego mogą tak efektywnie wspierać projekty, w które inwestują.”

EIT Health Investors’ Forum Warsaw to cykliczna impreza organizowana w krajach objętych EIT Regional Innovation Scheme (kraje Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowej).

(...) Z wielką ciekawością wysłuchałam debaty eksperckiej o European Health Data Space (EHDS). Dla tych osób, które jeszcze o tym nie słyszały, europejska przestrzeń danych dotyczących zdrowia to system w obszarze zdrowia obejmujący przepisy, wspólne normy i praktyki, infrastruktury i ramy zarządzania. Międzynarodowe dzielnie się danymi medycznymi między jednostkami pozwoli chociażby na przyspieszenie badań naukowych. W EIT Health Investors Forum, brałam również udział jako panelistka. Tematem był VBHC (Value Based Healthcare) i realia jego wdrożenia w Polsce, w szczególności wśród startupów, w którym moimi współrozmówcami byli Rafał Szmuc (CliniNote) i Łukasz Mańkowski (Aligo VC). (…)

Aleksandra Maciejewicz
LAWMORE (ekspertka Forum)

Forum miało miejsce na terenie Kampusu Południowego UW i obejmowało tematycznie kluczowe obszary EIT Health: nowe modele świadczenia opieki zdrowotnej, cyfrowe urządzenia medyczne oraz Health Data. EIT Health to sieć najlepszych innowatorów w dziedzinie zdrowia stanowiącego część European Institute of Innovation & Technology (EIT) - niezależnego organu Unii Europejskiej, utworzonego w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji.

Organizatorem Forum był Wydział Zarządzania UW - najstarsza w Europie Środkowo-Wschodniej jednostka kształcąca od 50 lat w zakresie zarządzania, posiadająca akredytacje ("trzy korony"): AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business), AMBA (Association of MBAs) oraz EQUIS (European Quality Improvement System), które są przez świat biznesu i nauki rozumiane jako potwierdzenie najwyższego standardu edukacji na uczelniach biznesowych. Koronę akredytacyjną posiada jedynie 110 uczelni spośród ok. 15 000 wszystkich biznesowych szkół wyższych na świecie, co stanowi tylko ok. 1%. Tym samym, Wydział Zarządzania znajduje się w elitarnym gronie międzynarodowych uczelni, które gwarantują swoim studentom najwyższy poziom edukacji w tym samym standardzie.

Relacja z wydarzenia jest dostępna na stronie www.eithforumwarsaw.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane