EIT+ wyławia innowatorów

  • Marta Bellon
opublikowano: 06-02-2012, 00:00

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ poszukuje pomysłowych zespołów. Razem z nimi opracowuje innowacyjne rozwiązania.

Przez dwa ostatnie lata Wrocławskie Centrum Badań EIT+ (WCB) wyławiało zespoły doświadczonych przedsiębiorców i naukowców, w które warto zainwestować. Efekt? Instytucja stworzyła już osiem spółek, a wkrótce na rynku pojawią się cztery kolejne. Projekt Akcelerator, który to umożliwił, ruszył na początku 2010 r. i choć aktualna jego edycja zakończy się pod koniec marca, EIT+ wciąż prowadzi nabór tzw. gniazd innowacji. Określa tak grupy osób, które mają różne kompetencje — i biznesowe, i naukowe, i nie jeden, ale wiele innowacyjnych pomysłów.

Potencjał twórczy

— Najlepiej jeśli dany zespół już coś wdrożył lub ma gotowe opracowanie wdrożenia jakiegoś pomysłu. Najważniejszy jest dla nas potencjał twórczy tej grupy — jego dotychczasowe osiągnięcia, doświadczenie, plany i ambicje. Zespoły złożone z osób o różnych kompetencjach dają większą szansę na to, że w sytuacji gdy napotkają na jakieś przeszkody w realizacji pomysłu, będą w stanie szybko i właściwie zareagować — tłumaczy Cezary Iwan, kierujący projektem Akcelerator. EIT+ w ramach tego projektu inwestuje w innowacyjne rozwiązania oparte na unikalnym know how lub patentach z sektorów — bio- i nanotechnologii, IT oraz energii, które mają szansę stać się dochodowymi biznesami. Budżet projektu to około 13 mln zł. Większość tej kwoty przeznaczona jest na bezpośrednie inwestowanie w przedsięwzięcia — maksymalnie 200 tys. EUR w jedną spółkę — pozostałą część, około 3 mln zł — na konieczne analizy przygotowywane dla poszczególnych przedsięwzięć.

Od pomysłu do prototypu

WCB zakłada z pomysłodawcami spółki technologiczne — ich zadaniem jest opracowanie i rozwijanie technologii — od pomysłu do prototypu. Obejmuje mniejszościowy udział — do 49,99 proc. Do spółek dopuszcza też inwestorów zewnętrznych. Każdemu zespołowi WCB jest w stanie zapewnić pomoc prawno-podatkową, który przydaje się np. w sytuacji, gdy pomysłodawcy mają już firmę, którą częściowo bądź w całości chcą wnieść aportem do nowo tworzonych spółek. W ramach programu Akcelerator do poszukiwań zespołów centrum wyznaczyło specjalistów — tzw. brokerów technologii. Efektem ich półrocznej pracy była około setka pomysłów, z których EIT+ po wstępnej analizie wybrało 30. Następnie do każdego projektu przydzielono eksperta, który dokonywał oceny przedsięwzięcia. W kolejnym etapie — preinkubacji — każdy zespół otrzymał wsparcie biznesowego coacha i specjalisty od biznesplanów. EIT+ zamierza po kilku latach wychodzić z założonych razem z pomysłodawcami spółek. Zarobione na przedsięwzięciach pieniądze będzie reinwestował w kolejne projekty. — Nabór zespołów trwa więc cały czas — zapewnia Cezary Iwan.

Dzieci Akceleratora

BOSSG & EIT Technologies

— opracuje innowacyjną technologię niszczenia danych.

Lipid Systems — pracuje nad nową postacią generycznego leku onkologicznego.

Numed — stworzy innowacyjne urządzenie służące do diagnostyki próchnicy wtórnej i badań endodontycznych w stomatologii.

Ekoinwentyka — opracowuje ekonomicznie i ekologicznie atrakcyjne rozwiązania technologiczne dla przemysłu i rynku ochrony środowiska.

Nanovectors — pracuje nad opracowaniem i komercjalizacją nanowektorowych zabezpieczeń materiałów przed fałszerstwem.

Incuvo — stworzy platformę sieciową do tworzenia, udostępniania i korzystania z multimedialnych treści opartych na naturalnych interfejsach użytkownika.

BioPixCell — pracuje nad systemem analizy obrazów mikroskopowych dla jednostek medyczno-diagnostycznych i naukowo-badawczych.

Simply User — stworzy laboratorium specjalizujące się w badaniach i projektach ergonomicznych i marketingowych na podstawie badań neuropsychologicznych.

Sprawdź ten adres: akceleratorplus.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane