Ekodrob jeszcze w tym roku wyjdzie na plus

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 19-11-2003, 00:00

Po czterech latach ponoszenia strat Ekodrob ma duże szanse, by wyjść na plus. Drobiarska spółka ma za sobą udany III kwartał. Zarząd firmy podkreśla, że kolejne mogą być równie dobre. W przyszłym roku firma z Iławy myśli o osiągnięciu zysku na poziomie 2-3 mln zł. To mogłoby zdecydowanie podnieść atrakcyjność akcji spółki kontrolowanej przez Animex.

Przełomowa dla Ekodrobu powinna okazać się druga połowa 2003 roku. Spółka, która od kilku lat niemal każdy kwartał kończyła na minusie, w III kwartale tego roku wyszła na plus. Czysty zysk Ekodrobu wyniósł ponad 2,4 mln zł, a zysk operacyjny przekroczył 3,5 mln zł. Nagła metamorfoza to głównie zasługa rentownej sprzedaży eksportowej filetów indyczych oraz tuszek i elementów gęsich. O lepszych wynikach zdecydowało także rozwiązanie odpisów aktualizacyjnych zapasów wyrobów gotowych, które zostały sprzedane drożej, niż wynosiła wartość utworzonych odpisów.

Silną stroną drobiarskiej spółki jest duży udział eksportu w strukturze przychodów. Ekodrob wysyła za granicę blisko 40 proc. wyrobów. Trafiają one na rynki w Niemczech i Anglii, a kontrakty eksportowe rozliczane są w euro i funtach. Kolejnymi równie ważnymi kanałami dystrybucji dla spółki są hurt oraz sieci. Każdym z nich rozprowadza prawie po 30 proc. własnych wyrobów. Taki sposób dystrybucji zagwarantował firmie w minionym kwartale wzrost przychodów o blisko 36 proc. Jeszcze lepszy dla Ekodrobu ma być ostatni kwartał tego roku. Zarząd drobiarskiej firmy liczy nie tylko na dalszy wzrost sprzedaży, ale również wyższe zyski. Gdyby w ostatnim kwartale tego roku spółce udało się zarobić na czysto tylko tyle, co w III kwartale, to firma zamknie rok niewielkim zyskiem (200 tys. zł).

Poprawę efektywności spółki dostrzegają inwestorzy. Od momentu publikacji przez spółkę wyników za III kwartał (5 listopada) akcje Ekodrobu podrożały o ponad 36 proc. Teraz są warte 1,15 zł. Jeśli w kolejnym kwartale spółka pokaże równie dobre wyniki, to można spodziewać się dalszego wzrostu kursu. Jednak wyniki nie są jedynym powodem zwyżki. Na rynku spekuluje się, że wezwanie na akcje Ekodrobu może ogłosić Animex, który kontroluje ponad 75 proc. walorów iławskiej spółki, by ją wycofać z publicznego obrotu. Sam Animex należący do Smithfield Foods opuścił giełdę na początku 2002 roku. Być może podobny manewr będzie chciał zastosować w przypadku Ekodrobu.

Niewykluczone, że właśnie z zamiarem dalszej odsprzedaży Animexowi, akcje Ekodrobu kupował Hubert Gierowski, znany w środowisku inwestor giełdowy. To właśnie on przed kilkoma laty był jednym z pośredników w głośnej transakcji sprzedaży Animexu amerykańskiemu koncernowi Smithfield Foods.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ekodrob jeszcze w tym roku wyjdzie na plus