EkoFundusz przeznaczy 220-250 mln zł na inwestycje ekologiczne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-01-2006, 17:01

EkoFundusz przeznaczy w 2006 r. 220-250 mln zł na dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną powietrza, wód, klimatu, przyrody i gospodarki odpadami - poinformował w środę PAP prezes fundacji prof. Maciej Nowicki. Fundacja dysponuje pieniędzmi na inwestycje ekologiczne, które pochodzącą z redukcji polskiego zadłużenia zagranicznego.

EkoFundusz przeznaczy w 2006 r. 220-250 mln zł na dofinansowanie inwestycji związanych z ochroną powietrza, wód, klimatu, przyrody i gospodarki odpadami - poinformował w środę PAP prezes fundacji prof. Maciej Nowicki. Fundacja dysponuje pieniędzmi na inwestycje ekologiczne, które pochodzącą z redukcji polskiego zadłużenia zagranicznego.

Nowicki podkreślił, że w 2006 roku nie zmienią się procedury przyznawania pieniędzy.

Specjalnością EkoFunduszu są projekty związane z ochroną przyrody. "Wydajemy na nie niewiele od 10 do 15 proc. środków, ale ilościowo stanowią one największą grupę projektów od 40 do 50 proc" - wyjaśnił.

Jak powiedział prezes, dotacje dla projektów realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego zależą od wysokości dochodów ogółem przypadających na jednego mieszkańca.

Dla związków gmin średnia dochodowość na jednego mieszkańca obliczana jest jako średnia w stosunku do liczby mieszkańców. Zależnie od poziomu zamożności, gmina może należeć do jednej z czterech grup dochodowych.

W przypadku projektów innowacyjnych, dotacja może zostać dodatkowo podwyższona o 10 proc. Takie same zasady obowiązują projekty realizowane przez komunalne przedsiębiorstwa publiczne, których właścicielami w 100 proc. są jednostki samorządu terytorialnego.

Dotacja dla projektów realizowanych przez przedsiębiorców może zostać przyznana do wysokości 30 proc. kosztów projektu. W przypadku projektów innowacyjnych, poziom ten może zostać podwyższony do 40 proc. Dotacja dla projektów realizowanych przez instytucje nienastawione na generowanie zysku (organizacje charytatywne i wyznaniowe, społeczne organizacje ekologiczne, dyrekcje parków narodowych i krajobrazowych oraz placówki edukacyjne, oświatowe i służby zdrowia) może zostać przyznana do wysokości 50 proc. kosztów projektu, a w przypadku projektów innowacyjnych, poziom ten nie może przekroczyć 60 proc. kosztu projektu.

Dla projektów z zakresu ochrony przyrody oferta EkoFunduszu jest szczególnie atrakcyjna, bowiem dotacja może pokrywać do 80 proc. kosztów. Na projekty dotyczące przebudowy drzewostanów w otulinach parków narodowych można otrzymać dotację nie przekraczającą 50 proc. kosztów projektu.

Prezes podkreślił, że nie zmienią się też zasady przydzielania pieniędzy z dotacji dla projektów o charakterze powtarzalnym. W 2004 r. EkoFundusz zdecydował się na znaczne uproszczenie procedur takich projektów jak: instalacja kolektorów słonecznych, budowa elektrowni wiatrowych, produkcja oleju napędowego z rzepaku, zakładanie plantacji roślin energetycznych, wymiana lub modernizacja napędów elektrycznych, zakup rotacyjnych urządzeń do kompostowania odpadów komunalnych.

Minimalna wysokość dotacji, jaką może przyznać EkoFundusz, to 50 tys. zł. Fundacja nie finansuje projektów, które uzyskały bądź starają się o dotację z Funduszu Spójności, Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej, a także z Funduszu EOG (tzw. funduszu norweskiego).

EkoFundusz nie dofinansowuje również projektów dotyczących prowadzenia badań naukowych, akcji monitoringowych, konferencji, sympozjów oraz innych form działalności edukacyjnej, o ile nie stanowiły one integralnej części projektów innowacyjnych lub projektów w dziedzinie ochrony przyrody.

Fundacja EkoFundusz została powołana w 1992 roku. Wcześniej Klub Paryski, zrzeszający państwa-wierzycieli Polski, podjął decyzję o redukcji połowy polskich długów, pod warunkiem spłaty pozostałej ich części do 2010 roku. Polska zaproponowała, by dalsze 10 proc. zadłużenia przeznaczyć na ochronę środowiska. Tymi pieniędzmi zarządza EkoFundusz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EkoFundusz przeznaczy 220-250 mln zł na inwestycje ekologiczne