Ekolodzy i związkowcy nie chcą bezwarunkowego ratowania linii lotniczych

opublikowano: 07-04-2020, 07:04
Obserwuj w MójPB:

Ponad 250 organizacji ekologicznych i związków zawodowych podpisało się pod listem otwartym, którego autorzy domagają się zaprzestania bezwarunkowego ratowania przez państwa branży lotniczej.

W skierowanym do rządów liście nieformalna grupa o nazwie “Stay Grounded” żąda, aby w przypadku ratowania branży lotniczej przez państwo zobowiązała się ona do poprawy warunków zatrudnienia, a także zmniejszenia szkodliwych emisji do atmosfery.

- Przez dekady branża lotnicza unikała znaczącego udziału w osiągnięciu globalnych celów klimatycznych i sprzeciwiała się nawet najsłabszym sugestiom opodatkowania paliwa lotniczego i biletów – powiedziała Magdalena Heuwieser, rzeczniczka “Stay Grounded”. – Teraz linie, porty lotnicze i producenci żądają wielkiego i bezwarunkowego ratowania za pieniądze podatników. Nie możemy pozwolić branży lotniczej na prywatyzowanie zysków w dobrych czasach i oczekiwanie na pokrycie z pieniędzy publicznych ich strat w złych czasach – dodała.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Powietrznego (IATA) alarmowało niedawno, że wielu przewoźników może zbankrutować z powodu wstrzymania działalności lub spadkiem popytu spowodowanych pandemią koronawirusa. Szef IATA, Alexandre de Juniac, podał wyliczenia, z których wynika, że straty netto linii lotniczych wyniosą w obecnym kwartale 39 mld USD.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane