Ekonomiści: będą dwie podwyżki stóp EBC po 50 pkt. bazowych każda

opublikowano: 23-01-2023, 16:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ekonomiści oczekują, że na najbliższych dwóch posiedzeniach Europejski Bank Centralny będzie podwyższał stopy o 50 pkt. bazowych, informuje Reuters powołując się na wyniki przeprowadzonego sondażu.

Sondaż przeprowadzony przez agencję w dniach 13-20 stycznia pokazał, że 55 z 59 ekonomistów spodziewa się podwyższenia stopy depozytowej EBC o 50 pkt. bazowych do 2,5 proc. na posiedzeniu 2 lutego, a następnie takiej samej podwyżki w marcu. Następnie EBC ma w drugim kwartale podwyższyć stopy jeszcze o 25 pkt. bazowych zanim zrobi przerwę, uważają ekonomiści.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że ekonomiści oczekują wzrostu stopy depozytowej do 3,25 proc. w następnym kwartale, co oznacza, że nie przekonały ich niedawne wypowiedzi członków władz EBC o konieczności kontynuowania podwyżek stóp w sytuacji uporczywie wysokiej inflacji, w tym niedawnego ostrzeżenia szefowej banku centralnego Christine Lagarde, że inwestorzy powinni „zrewidować swoje pozycje”. Oczekiwania dotyczące wysokości stóp jednak wzrosły, bo w grudniowym sondażu przeprowadzonym przez agencję ekonomiści spodziewali się 2,5 proc. stopy EBC na koniec marca i dojścia jej do maksymalnie 2,75 proc. w obecnym cyklu podwyżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane