Ekonomiści: dane z rynku pracy opóźnią redukcję zakupów obligacji przez Fed

opublikowano: 03-09-2021, 20:33

Gorsze niż oczekiwano dane z amerykańskiego rynku pracy w sierpniu przesądzają, że na posiedzeniu 21-22 września Fed nie ogłosi rozpoczęcia redukcji zakupów obligacji, uważają ekonomiści.

Amerykańska gospodarka dodała w sierpniu tylko 235 tys. miejsc pracy poza rolnictwem, najmniej od siedmiu miesięcy. Oznacza to, że bankierzy z Fed będą chcieli zobaczyć większy wzrost liczby tworzonych miejsc pracy zanim zdecydują o ogłoszeniu redukcji zakupów obligacji, uważają ekonomiści.

- Ten raport powoduje, że wrzesień nie wchodzi już w grę – skomentowała dane Julia Coronado, była ekonomistka Fed, obecnie szefowa MacroPolicy Perspectives. – Redukowanie zakupów później w tym roku jest wciąż scenariuszem bazowym, a dane w następnych miesiącach będą ważne dla określenia, kiedy to zostanie ogłoszone i jakie będzie tempo redukcji – dodała.

Roberto Perli, były ekonomista Fed, a obecnie partner w Cornerstone Macro wskazuje, że widoczne w danych gwałtowne pogorszenie w sektorze HoReCa, a nawet handlu detalicznym, może być postrzegane pod kątem wpływu na gospodarkę wariantu delta koronawirusa, co nakazywałoby ostrożność.

- Niektórzy ludzie z Fed, którzy chcieli wcześniejszej lub szybszej redukcji zakupów obligacji mogą trochę osłabić swoją retorykę – powiedział.

Uwaga rynku skupi się obecnie na posiedzeniu FOMC zaplanowanym na 2-3 listopada. Sytuację komplikuje to, że do tego czasu pojawi się tylko jeden raport z rynku pracy.

- Nadal uważamy, że ogłoszenie redukcji w listopadzie wciąż jest „w grze” ale pod warunkiem, że chwiejność i słabość danych, głównie z powodu delty, okaże się tymczasowa – napisali w raporcie ekonomiści Bank of America.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane