Ekonomiści: jeszcze dwie podwyżki stóp w USA w tym roku

opublikowano: 12-06-2017, 07:53
aktualizacja: 12-06-2017, 07:53

Fed podwyższy stopy jeszcze dwa razy w tym roku i zacznie redukcję sumy bilansowej przed jego zakończeniem, wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 43 ekonomistów przez agencję Bloomberg.

Ekonomiści oczekują podwyżki stóp w USA w najbliższą środę. Do kolejnej ma dojść we wrześniu. To zmiana w porównaniu do poprzedniego sondażu, z którego wynikało, że ekonomiści oczekują podwyżki stóp w grudniu.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Po ostatnim spadku tempa wzrostu cen tylko 11 proc. uczestników sondażu uważa obecnie, że w tym roku inflacja będzie przyspieszała przez trzy kolejne miesiące lub w tempie powyżej celu Fed, wynoszącego 2 proc. W marcu przekonanych o tym było 42 proc. uczestników sondażu.  

Odnosząc się do planów redukcji sumy bilansowej Fed, sięgającej 4,5 bln USD, dwie trzecie uczestników sondażu oczekuje, że rozpocznie się ona po drugiej podwyżce stóp w tym roku. Początkowo ma wynosić 11 mld USD miesięcznie, z czego 6 mld USD przypadnie na obligacje skarbowe USA, a 5 mld USD na obligacje zabezpieczane kredytami hipotecznymi. 

Ekonomiści nadal oczekują, że stopa funduszy federalnych wzrośnie w tym cyklu do maksymalnie 3 proc. Zmienili jednak zdanie co do momentu osiągnięcia tego poziomu. Obecnie spodziewają się go sześć miesięcy później niż dotychczas, czyli dopiero w czwartym kwartale 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu