Czytasz dzięki

Ekonomiści liczą na wzrost południowokoreańskiego eksportu

opublikowano: 28-09-2020, 09:19

Sprzedaż eksportowa Południowej Korei prawdopodobnie wzrosła we wrześniu pierwszy raz od siedmiu miesięcy, informuje Reuters opierając się na sondażu przeprowadzonym wśród ekonomistów.

Mediana prognoz zakłada, że we wrześniu 2020 r. dostawy zagraniczne zwiększyły się o 2,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Byłby to pierwszy wzrost od lutego. W sierpniu sprzedaż eksportowa spadła aż o 10,1 proc. 

Oczekiwany dodatni wynik w kończącym się niedługo wrześniu to m.in. zasługa większej liczby dni roboczych (o 2,5) i dużych dostaw chipów, w tym dla chińskiego koncernu Huawei, który robił zapasy przed wejściem w życie amerykańskich sankcji.

Choć odnośnie eksportu ekonomiści się umiarkowanymi optymistami, jednak w przypadku produkcji przemysłowej już nie. Spodziewają się (mediana), że w sierpniu zmniejszyła się ona o 1,5 proc. w porównaniu z lipcem w ujęciu sezonowo wyrównanym. Tymczasem właśnie w lipcu odnotowano jej wzrost o 1,6 proc.

Specjaliści obawiają się, że odrodzenie się wirusa w kraju i za granicą może zahamować ożywienie eksportu.

Jest mało prawdopodobne, aby nadchodzące ożywienie eksportu przebiegło gładko. Odbicie globalnego popytu zostanie osłabione przez drugą falę koronawirusa i niepewność związaną z radzeniem sobie z pandemią - powiedział Alex Holmes, ekonomista Capital Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane