Ekonomiści nie widzą szansy realizacji prognozy wzrostu Niemiec

opublikowano: 15-11-2018, 14:06

Ekonomiści uważają, że po słabym trzecim kwartale gospodarka Niemiec nie osiągnie w tym roku prognozowanego 1,8 proc. wzrostu, pisze Reuters.

W trzecim kwartale PKB Niemiec spadło o 0,2 proc. To jego pierwsza zniżka od 2015 roku.

- Aby możliwy był wzrost o 1,8 proc. w obecnym roku produkt w ostatnim kwartale musiałby wzrosnąć o 1,3 proc. Nie oczekujemy, że będzie aż tak duży – powiedział Stefan Kooths z instytutu IFW w Kilonii.

Claus Michelsen z instytutu DIW zgadza się z tą opinią.

- Odbicie jest oczekiwane, ale tej wielkości naprawdę by mnie zaskoczyło – powiedział.
Również instytut Ifo z Monachium nie spodziewa sie pozytywnej niespodzianki w ostatnim kwartale. Prognozuje wzrost o 0,4 proc., co ostatecznie da 1,5 proc. tempo wzrostu w całym roku.

Rząd Niemiec zapowiadał wzrost PKB o 1,8 proc. w tym i przyszłym roku. Timo Wollmershaeuser, ekonomista Ifo zwrócił uwagę, że potrzebny będzie mocny start, na poziomie 0,6 proc., aby prognoza dla 2019 roku mogła być zrealizowana.

- Takie mocne rozpoczęcie 2019 roku wydaje się jednak raczej mało prawdopodobne w kontekście pogarszającego się klimatu biznesowego w trakcie 2018 roku – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu