Ekonomiści: nierówność kosztowała gospodarkę USA prawie 23 bln USD

opublikowano: 09-09-2021, 07:57

Nierówność zatrudnienia, edukacji i wynagrodzeń kosztowała gospodarkę USA przez ostatnie 30 lat aż 22,9 bln USD, twierdzi w najnowszym raporcie grupa ekonomistów, m.in. szefowa Fed w San Francisco Mary Daly.

- Możliwość uczestniczenia w życiu gospodarczym i odniesienia sukcesu na bazie zdolności i wysiłków to podstawa naszego kraju i naszej gospodarki – podkreślili autorzy raportu. – Niestety, strukturalne bariery trwale zakłócają tą narrację dla wielu Amerykanów, czyniąc niewykorzystanymi talenty milionów ludzi pozostawionych na marginesie. Wynikiem jest niższy dobrobyt, nie tylko tych ludzi, ale wszystkich – dodaje.

W raporcie opublikowanym w czwartek w Brookings Papers on Economic Activity oszacowano jak nierówność wpłynęła na wzrost gospodarczy USA od 1990 roku. Uwzględniono m.in. przeciętnie o 8 USD mniejsze godzinowe zarobki Afroamerykanów w porównaniu z białymi, a także niższe wynagrodzenia kobiet pracujących na tych samych stanowiskach co mężczyźni.

To kolejny raport pokazujący wpływ nierówności na gospodarkę USA. W ubiegłym roku ekonomiści Dana Peterson i Catherine Mann oszacowali straty wynikające z nierówności rasowych w amerykańskiej gospodarce na 16 bln USD od 2000 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane