Ekonomiści oczekują najniższego od 29 lat wzrostu w Chinach w 2019 roku

opublikowano: 17-01-2019, 07:46

Ekonomiści prognozują, że gospodarka Chin będzie rosła wolniej w tym roku niż w ubiegłym przez spadek krajowego popytu i niższy eksport, informuje Reuters powołując się na wyniki przeprowadzonego sondażu.

Mediana prognoz tegorocznego tempa wzrostu Chin wynosi 6,3 proc., wynika z sondażu Reutersa przeprowadzonego wśród ekonomistów. Oznacza to, że będzie najniższe od 29 lat. W 2018 roku wzrost prawdopodobnie sięgał 6,6 proc. W 2017 roku wynosił 6,9 proc. 

- Znaczące spowolnienie w Chinach może właśnie się rozpoczynać – powiedział Kenneth Rogoff, ekonomista z Harvardu.

Nie brak głosów, że nawet jeśli dojdzie do sukcesu negocjacji handlowych USA z Chinami będzie to jedynie umiarkowaną pomocą dla chińskiej gospodarki.

- Spodziewamy się dalszego osłabienia chińskiej gospodarki w tym roku. Przeciwności natury krajowej prawdopodobnie pozostaną nadal mocne – twierdzą ekonomiści Capital Economics. 

W ubiegłym tygodniu Reuters informował, powołując się na anonimowe źródła, że władze Chin chcą w tym roku obniżyć cel wzrostu gospodarczego do 6,0-6,5 proc. W 2018 roku ustalono go na ok. 6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane