Ekonomiści oczekują podwyżki stóp w USA w 2023 roku

opublikowano: 14-03-2021, 14:49

Mocne odbicie gospodarcze po recesji spowodowanej przez pandemię skłoni bank centralny USA do podwyższenia stóp w 2023 roku, uważają ekonomiści ankietowani przez Bloomberga. Nie spodziewają się, że Fed zasygnalizuje to już w swoich prognozach w tym tygodniu.

Zdecydowana większość ekonomistów uczestniczących w badaniu spodziewa się podwyżek stóp w 2023 roku. Mediana prognoz przewiduje dwie o 25 pkt. bazowych każda. Oczekują jednak, że w najbliższą środę Fed w swojej najnowszej prognozie poinformuje iż mediana oczekiwanej wysokości stopy w 2023 roku jest bliska zera. Będzie to powtórzenie prognozy z grudnia pomimo tego, że od tego czasu Kongres ogłosił prawie 3 bln USD stymulacji i pomimo tego, że postęp szczepień przeciwko COVID-19 zwiększa szansę ożywienia gospodarczego.

Ekonomiści oczekują, że Fed podwyższy w środę prognozę wzrostu PKB w tym roku do 5,8 proc. W grudniu prognozował 4,2 proc. Utrzyma natomiast prognozę stopy bezrobocia na poziomie 5,0 proc. na koniec roku i lekko podtrzyma prognozę inflacji.

- Prognozowanie wzrostu stóp wydaje się mało prawdopodobne kiedy zaczynamy dopiero dyskutować jak mocno wzrośnie inflacja i przez jaki czas i jak mocno spadnie bezrobocie – powiedział Nathaniel Karp, główny ekonomista ds. USA w BBVA. – Fed musi to zobaczyć i poczuć, a nie tylko sobie wyobrażać – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane