Czytasz dzięki

Ekonomiści oczekują przyspieszenia ożywienia w Chinach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-10-2020, 07:35

Zdaniem ekonomistów, ożywienie w chińskiej gospodarce przyspieszyło w III kwartale. Wpłynął na to zarówno powrót tamtejszych konsumentów do centrów handlowych i przemieszczania się, jak i otwarcie gospodarek największych partnerów handlowych, informuje Reuters.

Uaktualnione prognozy zakładają, że w okresie lipiec-wrzesień PKB Chin wzrósł o 5,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. co oznaczałoby zdecydowaną poprawę w stosunku do 3,2-proc. dynamiki w drugim kwartale.

Chiny, flagi
Zobacz więcej

Chiny, flagi fot. Bloomberg

W ujęciu kwartalnym prognozy mówią o 3,2 proc. wzroście wobec 11,5 proc. zwyżce w II kwartale. Należy jednak pamiętać o ujemnej bazie z pierwszych trzech miesięcy br.

Pandemia COVID-19, która spowodowała w I kwartale 2020 r. pierwszy spadek w Chinach od co najmniej 1992 r., jest obecnie w dużej mierze pod kontrolą. Konsumenci znów licznie odwiedzają centra handlowe, kupują samochody i podróżują samolotami. 

Chiny to pierwsza duża gospodarka, która powróciła na ścieżkę wzrostu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa – ocenili analitycy Capital Economics. Ostrzegli jednak, że ponowne spowolnienie prawdopodobnie nastąpi od końca 2021 r., gdy bodziec stymulacyjny zostanie wyczerpany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane