Ekonomiści oczekują spadku zamówień na maszyny w Japonii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 12-03-2021, 06:48

Przyspieszenie tempa nowych infekcji Covid-19 najprawdopodobniej doprowadziło w styczniu do spadku zamówień na maszyny w japońskim przemyśle, oceniają ekonomiści ankietowani przez agencję Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W przypadku rzeczywistego zrealizowania się takiego scenariusza byłby to pierwszy od czterech miesięcy spadek tego wskaźnika. Ekonomiści szacują, że spadek wyniósł (mediana) około 5,5 proc. względem grudniowego odczytu.

Zakładają przy tym, że podstawowe zamówienia, z wyłączeniem zamówień od stoczniowców i przedsiębiorstw energetycznych, spadły w styczniu o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym.

Dodatkowo badanie pokazało, że ekonomiści spodziewają się spadku eksportu w lutym o 0,8 proc. oraz wzrost importu rzędu 11,9 proc. W obu przypadkach wskaźniki liczone są względem analogicznego okresu 2020 r.

Powszechnie oczekuje się spadku PKB w I kwartale, gdyż wprowadzone restrykcje i ograniczenia negatywnie wpłynęły m.in. na wydatki konsumentów i firm, szczególnie z sektora usług.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane