Ekonomiści: podwyżka stóp w Szwajcarii pod koniec 2019 roku

opublikowano: 17-01-2018, 12:14
aktualizacja: 17-01-2018, 12:17

Bank centralny Szwajcarii nie podwyższy stóp wcześniej niż w czwartym kwartale 2019 roku, wynika z sondażu przeprowadzonego wśród ekonomistów przez agencję Bloomberg.

W grudniowej projekcji bank centralny Szwajcarii przewidywał, że inflacja przekroczy cel wynoszący 2 proc. dopiero w trzecim kwartale 2020 roku. Prezes Thomas Jordan zastrzegał wówczas, że wciąż jest „zbyt wcześnie” aby mówić o normalizacji polityki. Jego ostrożność wynikała z obawy, że „jastrzębi” ton wypowiedzi mógłby spowodować umocnienie franka, co mogłoby wpłynąć na inflację.

- Nawet sugestia SNB, że mógłby niedługo zmienić politykę mogłaby natychmiast umocnić franka szwajcarskiego dostatecznie i "wykonać robotę" likwidując potrzebę podwyżki stóp – stwierdził Timo Klein, ekonomista IHS Global Insight z Frankfurtu.

Bank centralny Szwajcarii trzyma ujemną stopę depozytową od pierwszych miesięcy 2015 roku. Ekonomiści uważają, że nie może on podwyższyć stóp zanim nie zrobi tego Europejski Bank Centralny.

Nawet pomimo to, niektórzy interpretują grudniową prognozę jako początkowy ruch w kierunku zmiany polityki. Wskazują iż dowodzi on, że europejska gospodarka jest w coraz lepszej kondycji.

Rynek oczekuje, że EBC podwyższy swoją stopę depozytową w drugim kwartale 2019 roku. W Szwajcarii ekonomiści spodziewają się podwyżki stopy depozytowej, wynoszącej minus 0,75 proc., o 25 pkt. bazowych w czwartym kwartale 2019 roku, a także kolejnej podwyżki w pierwszym kwartale 2020 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ekonomiści: podwyżka stóp w Szwajcarii pod koniec 2019 roku