Ekonomiści Powstania (Cz. 3.) - Witold Kieżun

Bohater jednego z najbardziej znanych ujęć filmowych powstańczych kronik - Witold Kieżun - po wojnie rozwinął polską szkołę prakseologiczną w teorii zarządzania i organizacji. Wykładał w Polsce i Stanach Zjednoczonych, w Burundi z ramienia ONZ pomagał organizować nowoczesną administrację.

>>>POZNAJ HISTORIĘ STANISŁAWA BRONIEWSKIEGO - EKONOMISTY, DOWÓDCY SZARYCH SZEREGÓW

Witold Kieżun po zdobyciu Komendy Głównej Policji (przy Krakowskim Przedmieściu 1) podczas powstania warszawskiego 1944, zdjęcie filmowe.
Wyświetl galerię [1/2]

Witold Kieżun po zdobyciu Komendy Głównej Policji (przy Krakowskim Przedmieściu 1) podczas powstania warszawskiego 1944, zdjęcie filmowe.

domena publiczna

Choć późniejsze losy naszego dzisiejszego bohatera związały go z Warszawą, to urodził się w Wilnie, dnia 6 lutego 1922 r. Jego rodzice byli lekarzami - ojciec praktykował jako internista, matka zaś była dentystką. W 1931 roku przeniósł się do stolicy, gdzie w 1939 roku zdał maturę w Gimnazjum i Liceum Humanistycznym im Księcia Józefa Poniatowskiego. W roku 1942 ukończył studia w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki (dawniejszej Wawelberga i Rotwanda) uzyskując dyplom technika – inżyniera budowy maszyn. Począwszy od 1942 roku studiował na Wydziale Prawa tajnego Uniwersytecie Warszawskiego.

Od początku okupacji brał udział w działalności podziemnej. W czasie Powstania Warszawskiego walczył w Oddziale Specjalnym Harnaś, za dokonane w nim czyny odznaczony został w sierpniu 1944 r. Krzyżem Walecznym, a w dniu 23 września 1944 roku udekorowany osobiście przez dowódcę AK generała "Bora" Komorowskiego wojennym orderem Virtuti Militari i awansowany do stopnia podporucznika. Po kapitulacji znalazł się w niewoli, ale pod Ożarowem udało mu się z niej uciec.

Podobnie jak wielu zaangażowanych w działalność Polski Podziemnej, w marcu 1945 roku został aresztowany w Krakowie przez NKWD. Po ciężkim śledztwie podczas którego przesłuchujący symulowali nawet jego rozstrzelanie, w więzieniu na Montelupich, został wywieziony do Gułagu Krasnowodsk na Pustyni Kara Kum nad granicą Iranu w Turkmenii. Zachorował tam na tropikalną beri-beri, po czym z częściowym paraliżem nóg przewieziony został do szpitala w uzbeckim Kaganie (gdzie podczas czteromiesięcznego pobytu przeszedł dodatkowo tyfus, dystrofię, świnkę, świerzb a także skrajną formę awitaminozy), następnie przetransportowany do Brześcia nad Bugiem. Wydany później polskim organom bezpieczeństwa został osadzony w Obozie Pracy Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego w Złotowie. W lipcu 1946 r. zwolniony z obozu, ale jeszcze w 1948 r. prewencyjnie zatrzymano go na 48 godzin.

Po wyjściu na wolność kontynuował w Krakowie rozpoczęte wcześniej w stolicy studia prawnicze, które ukończył w 1949 r. W tym samym roku wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego. Po dyplomie powrócił do Warszawy, pracując w Narodowym Banku Polskim. W roku akademickim 1951-1952 procował jako asystent w SGPiS. Od roku 1961 r. uczestniczył w seminarium doktoranckim profesora Jana Zieleniewskiego w Zakładzie Prakseologii PAN. Doktoryzuje się w zakresie nauk ekonomicznych w roku 1964 w SGPiS (obecnie SGH) ze specjalizacją organizacja i zarządzanie za pracę „Zarządzanie Oddziałem Narodowego Banku Polskiego”, a w roku 1969 r. habilituje się za pracę: „Autonomizacja jednostek organizacyjnych. Z Patologii Organizacji.” 

W 1971 r. (po przejściu prof. Jana Zieleniewskiego na emeryturę) został kierownikiem Zakładu Prakseologii Polskiej Akademii Nauk. Z funkcji tej usunięto go w 1973 z inicjatywy tamtejszej Podstawowej Organizacji Partyjnej. Następnie był kierownikiem Zakładu Teorii Organizacji Instytutu Organizacji i Kierowania Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk (od 1977 Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego). W 1975 uzyskał tytuł naukowy profesora. Wypromował 12 doktorów i 72 magistrów. W roku 1980 r. wyjechał z kraju na kontrakt w School of Business and Administration Temple University w Filadelfii.

W latach 1980 – 1981 wygłosił serię publicznych odczytów na temat: ”Spirit of Solidarity” w 14 uniwersytetach amerykańskich i kanadyjskich. utrzymując kontakt z Centrum Spraw Polskich przy Michigan State University w Ann Arbor, kierowanym przez prof. Andrzeja Ehrenkreutza. 

Pracował w Burundi (Afryka Środkowa), najpierw z ramienia ONZ, później jako przedstawiciel Kanady. Pomagał tam w tworzeniu nowoczesnej administracji.

W 1993 r. rozpoczął prowadzenie zajęć w Polsce. Przez pięć lat przyjeżdżał do kraju na 1-2 miesiące w celu odbycia serii wykładów. Uczestniczyli w nich studenci Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania (obecnie im. Leona Koźmińskiego) i w Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku (obecnie im. Aleksandra Gieysztora).

W 2007 otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe. Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki z jego podobizną. Jest członkiem honorowym PAN.

Profesor Kieżun jest autorem ponad 70 zwartych pozycji wydawniczych (książek i skryptów naukowych) i około 300 artykułów, referatów i rozdziałów w zbiorowych monografiach w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i czeskim, oraz dwóch pozycji literackich i szeregu utworów muzyki fortepianowej.

Cztery uczelnie wyższe uhonorowały go doktoratami honoris causa. W 2004 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Jest bacznym obserwatorem życia publicznego. Czynnie działa publicystycznie, uczestniczy w konferencjach, na których wyraża swoje sądy (najczęściej surowe) na temat sytuacji politycznej i społecznej we współczesnej Polsce.

>>>EKONOMIŚCI POWSTANIA (CZ.2.) - JERZY ZAPADKO, EKSPERT BANKU ŚWIATOWEGO, DOWÓDCA "PARASOLA"

Przy pisaniu tekstu korzystałem z oficjalnej strony Profesora Kieżuna i zamieszczonego na niej biogramu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Ekonomiści Powstania (Cz. 3.) - Witold Kieżun