Ekonomiści prognozują utrzymanie stóp przez Fed co najmniej do 2023 roku

opublikowano: 24-04-2020, 13:29

Ekonomiści oczekują, że Fed utrzyma główną stopę blisko zera przez co najmniej trzy lata, a może dłużej. Oczekują wzrostu bilansu banku centralnego USA do ponad 10 bln USD.

Ponad połowa z ankietowanych przez Blomberga w dniach 20-23 kwietnia ekonomistów oczekuje, że stopa funduszy federalnych, obecnie wynosząca 0,0-0,25 proc., nie zmieni się co najmniej do 2023 roku. 22 proc. nie spodziewa się zmian przed 2022 rokiem.

Zapytani o spodziewaną wielkość bilansu Fed, mediana prognoz wynosiła 10 bln USD, a średnia prognoz 10,9 bln USD. Obecnie wynosi 6,57 bln USD.

Zdecydowana większość ankietowanych ekonomistów oczekuje, że na najbliższym posiedzeniu FOMC, zaplanowanym na 28-29 kwietnia, nie zostaną przedstawione żadne nowe wskazówki jak długo bank centralny zamierza utrzymać główną stopę blisko zera, a także jak długo Fed zamierza kontynuować zakup aktywów na wielką skalę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane