Ekonomiści: ryzyko recesji w USA największe od ponad 6 lat

  • PAP
opublikowano: 11-01-2019, 12:17

Przedłużające się zamknięcie rządu, wojna handlowa z Chinami i rosnąca zmienność na rynkach finansowych powodują, że ryzyko recesji w USA jest największe od ponad 6 lat, wynika z ocen ekonomistów uczestniczących w badaniu Bloomberga.

Mediana prognoz ekonomistów szacuje prawdopodobieństwo recesji w USA w okresie najbliższych 12 miesięcy na 25 proc. W grudniu było to 20 proc.

Mediana prognoz wzrostu gospodarczego w 2019 roku spadła z 2,9 proc. do 2,5 proc.

- Nie zapowiadamy nadejścia wkrótce recesji, ale warunki finansowe zacieśniły się w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, mamy nierozwiązane problemy handlowe, które zaciążyły na globalnym wzroście, widać także pewne pogorszenie nastrojów biznesu - powiedział Brett Ryan, ekonomista ds. USA w Deutsche Banku. – Zamknięcie rządu psuje nastroje biznesu i może popsuć nastroje konsumentów - dodał.

W jego ocenie, prawdopodobieństwo recesji w USA w okresie 12 miesięcy wynosi obecnie 20 proc. W grudniu szacował je na 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane