Ekonomiści widzą drugie dno recesji w eurolandzie

opublikowano: 18-11-2020, 08:38

Gospodarka strefy euro może po raz pierwszy od prawie dekady doświadczyć drugiego dna recesji, informuje Reuters powołując się na sondaż przeprowadzony wśród ekonomistów.

Ekonomiści prognozują obecnie, że w trzecim kwartale gospodarka eurolandu może spaść o 2,5 proc. Reuters zwraca uwagę na szybko pogarszające się opinię. W lipcu ekonomiści prognozowali wzrost w trzecim kwartale o 3,1 proc., a jeszcze w październiku spodziewali się, że wyniesie 2,1 proc. Pogorszenie oczekiwań wynika z wprowadzonych w ostatnim czasie restrykcji mających przeciwdziałać drugiej fali pandemii. Ponad 80 proc. ekonomistów uczestniczących w sondażu Reutersa uważa, że euroland doświadcza drugiego dna recesji.

- W miarę jak materializuje się ryzyko osłabienia i pogarsza się sytuacja zdrowotna, wygląda obecnie na ewidentne, że poprawa sytuacji gospodarczej eurolandu rozpoczęta w maju dobiegła końca - powiedział Angel Talavera, szef badań gospodarki Europy w Oxford Economics.

Ekonomiści prognozują obecnie spadek PKB eurolandu o 7,4 proc. w tym roku. W październiku prognozowali zniżkę o 8 proc. Oczekują, że w 2021 roku gospodarka strefy euro wzrośnie o 5 proc. To najniższa prognoza od maja, kiedy Reuters zaczął zbierać dane. Prognoza wzrostu w pierwszym kwartale przyszłego roku to obecnie 0,8 proc. W październiku wynosiła 1,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane