Ekonomiści widzą większe ryzyko recesji w USA

opublikowano: 14-12-2018, 07:22

Ryzyko recesji w USA w ciągu najbliższych dwóch lat wzrosło do 40 proc., informuje Reuters powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego wśród ekonomistów.

Obawa recesji wzrosła m.in. z powodu wypłaszczenia krzywej rentowności obligacji USA i spadku spreadu między „dwulatkami” i „dziesięciolatkami” do mniej niż 10 pkt. bazowych, czyli najmniejszej różnicy notowanej krótko przed ostatnią recesją. Wypłaszczenie krzywej rentowności oznacza, że inwestorzy spodziewają się malejącego tempa wzrostu gospodarczego i inflacji.

Mediana szacunków prawdopodobieństwa recesji wynosząca 40 proc. jest najwyższa od maja, kiedy Reuters po raz pierwszy w obecnym cyklu zadał to pytanie ekonomistom. Wcześniej ostatni raz była tak wysoka w sondażu przeprowadzonym w styczniu 2008 roku, osiem miesięcy przed upadkiem banku Lehman Brothers i tzw. Wielką Recesją w USA.

Ponad 500 ekonomistów, strategów, analityków walutowych i zarządzających pieniędzmi, których pytał Reuters, spodziewa się odwrócenia krzywej rentowności USA w 2019 roku, prawdopodobnie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Recesja miałaby nastąpić najwcześniej rok po tym, przewidują stratedzy rynku obligacji w odrębnym sondażu Reutersa.

W związku ze spodziewanym spowolnieniem gospodarki ekonomiści prognozują, że Fed w przyszłym roku tylko dwukrotnie podwyższy stopy procentowe i główna będzie wynosić za rok 2,75-3,0 proc. Oznacza to o jedną podwyżkę mniej niż oczekiwano w poprzednim sondażu. Rynek kontraktów na stopę funduszy federalnych jest jeszcze bardziej gołębi i zakłada tylko jedną podwyżkę w przyszłym roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu