Ekonomiści widzą większe ryzyko recesji w USA

opublikowano: 17-05-2019, 08:53

Ostatnia eskalacja konfliktu USA z Chinami spowodowała, że większość ekonomistów widzi większe ryzyko recesji największej gospodarki świata, pisze Reuters.

Z sondażu przeprowadzonego przez agencję wynika, że zdecydowana większość pytanych ekonomistów widzi obecnie 40 proc. prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu następnych dwóch lat. W badaniu przeprowadzonym w kwietniu szacowali je na 35 proc. Wówczas spadło po raz pierwszy od grudnia.

- Jesteśmy w sytuacji gdzie poziom ceł, które zostały nałożone lub zagrożono ich nałożeniem w ciągu następnych tygodniu, jest całkiem wysoki. Obłożenie 25 proc. wszystkiego, co importujemy z Chin, to bardzo duży hamulec dla gospodarki – powiedział Michael Hanson, szef strategii makro w TD Securities.

Mniej niż 10 proc. ekonomistów uczestniczących w sondażu Reutersa uważa, że do recesji w USA może dojść w ciągu roku.

Ekonomiści prognozują, że dynamika wzrostu gospodarczego USA osłabnie w drugim kwartale do 2,0 proc. z 3,2 proc. w pierwszym. W poprzednim sondażu szacowali ją na 2,5 proc. Ekonomiści oczekują obecnie spadku tempa wzrostu w USA w czwartym kwartale 2020 roku do 1, 8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA