Ekonomiści widzą większe ryzyko recesji w USA

opublikowano: 09-08-2019, 08:00

Niedawna eskalacja wojny handlowej USA z Chinami zwiększyła szacowane przez ekonomistów ryzyko recesji w USA, donosi Reuters.

Z sondażu przeprowadzonego przez agencję w dniach  6-8 sierpnia wśród ekonomistów wynika, że mediana ich prognoz prawdopodobieństwa recesji w USA w okresie najbliższych dwóch lat wzrosła z 35 proc. do 45 proc. Jest najwyższa od maja 2018 roku, kiedy Reuters pierwszy raz przeprowadził sondaż zadając takie pytanie. Prawie 70 proc. pytanych ekonomistów potwierdziło, że ostatnie wydarzenia na froncie wojny handlowej przybliżyły pojawienie się recesji w USA.  

- Z pewnością eskalacja napięć w handlu spowodowana wyższym cłem i ograniczonym dostępem do rynków szkodzi nastrojom, zwiększa koszty, psuje łańcuch dostaw i osłabia zyski firm – zwrócił uwagę James Knightley, główny ekonomista ING. 

Ekonomiści ankietowani przez Reutersa prognozują, że Fed obniży w tym roku jeszcze raz główną stopę, we wrześniu o 25 pkt. bazowych. Potem dokona jeszcze jednej obniżki, pod koniec przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA