Ekonomiści: Wzrost gospodarczy Chin spadł niemal do zera

MD
opublikowano: 06-02-2009, 08:01

Ekonomiści twierdzą, że tempo wzrostu chińskiej gospodarki spadło niemal do zera. Oficjalne dane ukrywają jednak ten fakt.

Rząd Chin twierdzi, że w ostatnim kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wynosił 6,8 proc. Tak, ale w porównaniu z tym samym kwartałem ubiegłego roku. W porównaniu z trzecim kwartałem, co jest miarą częściej stosowaną w rozwiniętych gospodarkach, spadł niemal do zera, podkreślają ekonomiści.   

- Chińska gospodarka gwałtownie hamowała w listopadzie i grudniu – powiedział Stephen Green, ekonomista Standard Chartered. – Nie ma jasnych oznak, że przyspiesza – dodał.

Green szacuje, że tempo wzrostu spadło w czwartym kwartale wobec trzeciego do ok. 1 proc. Większym pesymistą jest Ting Lu, ekonomista Merrill Lynch, według którego było “bliskie zeru”. Analitycy JP Morgan uważają, że w czwartym kwartale PKB Chin wzrosło o 1,5 proc. w porównaniu z trzecim.

Jeśli gospodarka Chin faktycznie niemal stanęła w miejscu w ostatnim kwartale ubiegłego roku, nie spełni się scenariusz niektórych ekonomistów, według którego będzie ona główną siłą napędową globalnej gospodarki i wyprowadzi ją z kryzysu.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane