Ekonomista Banku Światowego: wyzwaniem dla Polski edukacja i starzejące się społeczeństwo

PAP
opublikowano: 20-06-2017, 07:38
aktualizacja: 20-06-2017, 07:47

Poprawa jakości edukacji i starzejące się społeczeństwo to wyzwania przed którymi stoi Polska - ocenia przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Carlos Pinerúa. Przypomina także, że ludzie będą przedsiębiorczy, jak długo będą do tego mieli odpowiednie warunki.

Prognozy Banku Światowego dla Polski na najbliższe lata są bardzo dobre - przypomniał Carlos Pinerúa. Na dłuższą metę trzeba jednak - jego zdaniem - zadbać o poprawę jakości edukacji, co także wpływa na innowacyjność. "Należy inwestować w ludzi. Nie chodzi jedynie o inwestycje pieniężne. To także kwestia zdrowia, edukacji, zagwarantowania, że wszyscy są częścią procesu" - zauważył.

Przedstawiciel Banku Światowego zwrócił uwagę na wyzwanie, jakim jest struktura demograficzna Polski - to, że polskie społeczeństwo się starzeje. "Polityka społeczna musi być kształtowana w ten sposób, że nieustannie brana jest pod uwagę wzrastająca liczba ludzi w podeszłym wieku, schorowanych. Polityka musi być prowadzona tak, by ci ludzie nie zostali pozostawieni sami sobie" - tłumaczy.

Pinerúa odniósł się także do obniżenia w Polsce wieku emerytalnego. "Należy pamiętać o tym, że polityka społeczna nie jest prowadzona w oderwaniu od bieżącej polityki. Obietnice są składane i należy ich dotrzymywać" - zauważył. Pochodzący z Wenezueli ekonomista uważa, że trzeba starać się, by ludzie chcieli pozostać na rynku pracy. "Jestem przekonany, że jest wielu ludzi, którzy będą chcieli pracować dłużej" - zapewnił i podkreślił: "Wracamy do kwestii, że nad ludźmi starszymi musi być roztaczana opieka. To także kwestia finansowa, muszą mieć zapewnione odpowiednio wysokie emerytury. Wszystko musi układać się w logiczną całość".

Carlos Pinerúa podkreślił, że w jego opinii Polska stanowi jedno z najbardziej przedsiębiorczych społeczeństw spośród krajów, w których miał okazję pracować. "Ludzie będą przedsiębiorczy, jak długo będą do tego mieli odpowiednie warunki" - uważa. Dlatego jego zdaniem trzeba te warunki tworzyć na przykład przez rozwój kształcenia ustawicznego i poprawę standardów opieki zdrowotnej dla starszych. "W innym wypadku nie będą pracować. Należy o tym myśleć z dużym wyprzedzeniem" - ostrzega.

Bank Światowy to międzynarodowa instytucja finansowa, której misją jest ograniczanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju. W skład Grupy Banku Światowego wchodzi pięć instytucji: Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. skrót IBRD), Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Wielostronna Agencja Gwarancji Inwestycji (MIGA) oraz Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID). Działając w ponad stu krajach, Bank Światowy udziela preferencyjnych kredytów, które wspierają różnego rodzaju inwestycje i reformy w takich obszarach jak infrastruktura, administracja publiczna, sektor finansowy, zdrowie i wiele innych. Bank wspiera również kraje poprzez różnego rodzaju projekty doradcze i analityczne.

Polska jest członkiem Banku Światowego od 1986 r. Biuro w Warszawie zostało otwarte w 1990 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu