Ekopłyta promuje Czarnków w Europie

Ryszard Gromadzki
03-03-2004, 00:00

Certyfikat ISO i nowa hala produkcyjna mają pozwolić czarnkowskiej Ekopłycie skutecznie konkurować na rynku UE.

Spółka z Czarnkowa (województwo wielkopolskie) jest największym w Europie producentem płyt pilśniowych porowatych, wykorzystywanych w budownictwie. Jej udział w europejskim rynku jest szacowany na 60 proc. Tak wysokiej pozycji nie udałoby się firmie obronić, bez wdrożenia polityki jakości i modernizacji zakładu.

— Inwestycje związane z podniesieniem jakości wymusiła na nas perspektywa integracji Polski z Unią oraz wymagania klientów — mówi Tomasz Łucjan, prezes Ekopłyty Czarnków.

Owocem działań podjętych w spółce kilkanaście miesięcy temu jest certyfikat ISO 9001:2000, przyznany firmie latem 2003 r. przez TUV Polska, i świeżo oddana hala produkcyjna z nowoczesnym ciągiem technologicznym.

Skokowy wzrost

Inwestycja, która kosztowała 20 mln zł, ma pozwolić firmie na zdecydowany wzrost sprzedaży.

— Szacujemy, że na koniec 2004 r. spółka osiągnie przychody ze sprzedaży wysokości 190 mln zł, w porównaniu ze 112 mln zł w 2003 r. — twierdzi Tomasz Łucjan.

Dodaje, że w 2004 r. firma zarobi na czysto 12 mln zł, czyli o 7 mln zł więcej niż w roku 2003.

Wymierną korzyść z inwestycji spółki odniósł lokalny rynek pracy.

— Zatrudniliśmy 30 nowych pracowników i obecnie mamy ich 480 — mówi Łucjan.

To niebagatelna liczba, jeśli wziąć pod uwagę, że bezrobocie w powiecie czarnkowskim przekracza 24 proc.

Jeszcze w 2004 r. w firmie rozpoczną się prace związane z uruchomieniem drugiego ciągu technologicznego. Inwestycja ma być gotowa wiosną 2005 roku. Jej koszt wyniesie 25 mln zł.

Kierunek Unia

Aż 95 proc. wyprodukowanych w Czarnkowie płyt pilśniowych porowatych trafia za granicę.

— Większą część eksportu tych płyt kierujemy na rynki krajów Unii oraz innych krajów Europy. Sprzedajemy także w USA, Arabii Saudyjskiej i na Dalekim Wschodzie — mówi Tomasz Łucjan.

Dodaje, że spółka produkuje także inne rodzaje płyt, wykorzystywane w przemyśle meblarskiem.

90 proc. akcji Ekopłyty należy do niemieckiej firmy Steico z Monachium. Reszta akcji jest w posiadaniu drobnych akcjonariuszy, m.in. pracowników firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Ekopłyta promuje Czarnków w Europie