Eksperci: Liczba turystów zagranicznych będzie rosła o 5% rocznie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2005, 07:06

W ciągu kilku najbliższych lat liczba odwiedzających Polskę turystów będzie wzrastać w tempie ok. 5 proc. rocznie.

Rozpoczyna się tym samym cykl wzrostowy w tej branży - prognozuje Instytut Turystyki.

Jak powiedział PAP dyrektor Instytutu Krzysztof Łopaciński, liczba przyjazdów turystów do Polski wzrośnie z 14,3 mln w 2004 roku do 16,4 mln w 2007 roku. Będzie to oznaczało wzrost średnio ok. 5 proc. rocznie. Najwięcej, o 8,4 proc. rocznie, będzie wzrastać liczba turystów z Niemiec, innych krajów starej UE oraz Ameryki Północnej. Dyrektor podkreślił, że spodziewany wzrost zainteresowania turystycznego naszym krajem nie jest zjawiskiem niezwykłym.

 "Jest to bardziej zjawisko statystyczne. W turystyce, jak w wielu innych dziedzinach, występuje naturalny cykl wzrostów i spadków. Teraz wchodzimy w fazę wzrostową, podczas gdy od 1998 r. mieliśmy tendencję spadkową" - powiedział Łopaciński.Zdaniem Łopacińskiego, nasze wejście do UE tylko w niewielkim stopniu wpłynęło na przyciągnięcie turystów, głównie poprzez większą dostępność podróży do Polski. Wymienił tu rozpoczęcie działalności przez tanie linie lotnicze, a także krótsze odprawy na granicach. Zwiększyła się też liczba turystów ze Wschodu, którzy posiadają stałe wizy, co ułatwia im przekraczanie granicy.Będzie wzrastać tzw. turystyka zdrowotna z krajów starej UE. Obecnie są to głównie Niemcy, ponieważ niemieckie kasy chorych podpisały umowy z szeregiem polskich sanatoriów i szpitali i kierują tam swoich pacjentów.

Taka pozytywna tendencja w turystyce powinna trwać aż do wejścia Polski do strefy euro. Instytut spodziewa się, że potem zmniejszy się zainteresowanie naszym krajem, ponieważ wzrosną ceny. Łopaciński podkreślił, że w najbliższym czasie nie należy jednak liczyć na znaczny wzrost zainteresowania naszym krajem, ponieważ do tego konieczna jest zdecydowana poprawa infrastruktury turystycznej. "Wciąż brak jest miejsc, gdzie można ciekawie spędzać czas. A tym co najbardziej przyciąga turystów, jest ciekawy sposób spędzania wolnego czasu przez mieszkańców danego kraju" - powiedział Łopaciński. Chodzi tu o ofertę restauracji, kawiarni, centrów rozrywki, sklepów z przedmiotami charakterystycznymi dla danego regionu. Należy także poszerzyć ofertę rzemieślników i producentów żywności, aby turyści mogli kupować interesujące ich produkty i towary. Zdaniem Łopacińskiego, w projekty takie powinny angażować się władze lokalne. Z danych instytutu za 2003 r. wynika, że turyści wydają w Polsce średnio ok. 114 USD na osobę i blisko 24 USD dziennie. Na świecie wydatki na osobę wahały się od 70 do 265 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Eksperci: Liczba turystów zagranicznych będzie rosła o 5% rocznie