Eksperci: możliwe dalsze obniżki cen mieszkań

PAP
07-04-2009, 16:19

Nawet o kilkanaście procent w ciągu roku zmniejszyły się ceny mieszkań w największych polskich miastach - wynika z trzech raportów przygotowanych przez: Expander i Szybko.pl, Open Finance oraz Home Broker. Według ekspertów, jest szansa na dalsze obniżki na rynku nieruchomości.

Nawet o kilkanaście procent w ciągu roku zmniejszyły się ceny mieszkań w największych polskich miastach - wynika z trzech raportów przygotowanych przez: Expander i Szybko.pl, Open Finance oraz Home Broker. Według ekspertów, jest szansa na dalsze obniżki na rynku nieruchomości. Jak wynika z opracowania Open Finance, obniżki dotyczą wszystkich największych miast w Polsce. Rekordzistą jest Gdańsk - ceny mieszkań spadły w tym mieście w ciągu roku (od marca 2008 r.) średnio o ponad 18 proc. Z kolei w Poznaniu mieszkania potaniały o ponad 12 proc., Wrocław zanotował blisko 8 proc. spadek, Warszawa - 5,1 proc., a Kraków - 4,4 proc. Jak wyliczono w raporcie Expander i Szybko.pl, w dalszym ciągu najdroższe są mieszkania w Sopocie - średnia cena za metr kwadratowy w tym mieście wynosi 9,995 tys. zł. Na drugim miejscu uplasowała się Warszawa z ceną 8,433 tys. zł za metr. Dalej jest Kraków - 6,900 tys. zł, Wrocław - 6,580 tys. zł, Gdynia - 6,540 tys. zł, Gdańsk 6,200 tys. zł. Na ostatnim miejscu znalazł się Poznań ze średnią ceną za metr 5,810 tys. zł. Autorzy raportu Expander i Szybko.pl zwrócili uwagę na wzrost podaży mieszkań na rynku wtórnym - w marcu było ich o 7,5 proc. więcej niż w lutym, o 58 proc. więcej niż na koniec poprzedniego kwartału i o 83 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei Open Finance i Home Broker zanotowały w ostatnim czasie wzrost liczby transakcji, co - zdaniem ekspertów z Open Finance - może przyczynić się do "zakotwiczenia" cen na obecnym poziomie. Jak ocenili, na ceny mieszkań w najbliższym czasie duży wpływ będzie miała sytuacja na rynku pracy. "Większe zwolnienia w firmach przełożą się ponownie na spadek popytu, natomiast utrzymanie zatrudnienia pomoże w stabilizacji cen nieruchomości" - podkreślono. Aleksandra Szarek z Home Broker zaznaczyła, że jest szansa na dalsze obniżki, ale "najwyższe spadki mamy już chyba za sobą". "Do czasu, aż kredyty hipoteczne nie będą bardziej dostępne, a sytuacja gospodarcza się ustabilizuje, czekają nas kolejne obniżki cen mieszkań" - oceniła. Zdaniem ekspertów z Szybko.pl i Expandera, jest szansa na obniżkę cen mieszkań jeszcze o 5 proc. "W sytuacji, gdy rośnie podaż, a popyt jest mocno ograniczony, można spodziewać się większej skłonności do obniżania cen" - czytamy. ( © ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Eksperci: możliwe dalsze obniżki cen mieszkań