Eksperci o obniżeniu składki rentowej od 1 lipca

26-05-2007, 11:05

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął przygotowania do obniżenia składki rentowej od 1 lipca br. Sejm musi się jednak spieszyć z uchwaleniem odpowiedniej ustawy - powiedział PAP ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz, jednocześnie członek rady nadzorczej ZUS.

"ZUS już wcześniej rozpoczął odpowiednie przygotowania systemu informatycznego. Mam nadzieję, że posłowie pospieszą się z uchwaleniem ustawy i nasza praca nie pójdzie na marne" - powiedział Mordasewicz.

Chodzi o projekt ustawy, który został już wcześniej skierowany do Sejmu; zakłada on obniżenie składki rentowej o 3 pkt. proc. od lipca tego roku oraz o kolejne 4 pkt. proc. od początku 2008 r. Zgodnie z projektem, od lipca 2007 r. składka zostanie obniżona o 3 pkt. proc. po stronie pracowników, a od 1 stycznia 2008 r. po 2 pkt. proc. po stronie pracowników i pracodawców. Obecnie składka wynosi 13 proc.

Mordasewicz podkreśla, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, którego wynikiem będzie podwyżka pensji. Przypomniał, że składka rentowa, tak jak podatki, stanowi obciążenie płac, a najmocniej odczuwają to osoby o najniższych zarobkach.

"Obniżka składki o 3 proc. sprawi, że w tym roku w kieszeniach pracowników pozostanie w sumie 3,5 mld zł" - powiedział.

Według danych Ministerstwa Finansów, obniżka składki rentowej ma kosztować łącznie ok. 20 mld zł, w tym ok. 3,5 mld zł w 2007 r.

Jednak ekspert Business Centre Club (BCC) Wojciech Nagel uważa, że Sejm może nie zdążyć z uchwaleniem ustawy przed lipcem. Przypomniał, że posłowie mają przed sobą tylko dwa posiedzenia - w połowie i pod koniec czerwca.

Ponadto Nagel uważa, że obniżenie składki rentowej to złe rozwiązanie, które nie przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy, ale będzie miało działanie proinflacyjne.

"Te 20 mld zł, które rząd chce przeznaczyć na obniżenie składki rentowej, można było wykorzystać w inny sposób, np. na reformę podatkową lub na rozwiązanie problemów służby zdrowia" - powiedział PAP Nagel. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Eksperci o obniżeniu składki rentowej od 1 lipca