Eksperci pozytywnie oceniają zmianę ministra budownictwa

(Marek Druś)
opublikowano: 03-11-2006, 18:02

Eksperci budowlani pozytywnie oceniają zmianę na stanowisku ministra budownictwa. Prezydent Lech Kaczyński powołał w piątek na to stanowisko Andrzeja Aumillera, który zastąpił odwołanego również w piątek Antoniego Jaszczaka.

Eksperci budowlani pozytywnie oceniają zmianę na stanowisku ministra budownictwa. Prezydent Lech Kaczyński powołał w piątek na to stanowisko Andrzeja Aumillera, który zastąpił odwołanego również w piątek Antoniego Jaszczaka.

Dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Jacek Bielecki uważa, iż zmiana na stanowisku ministra budownictwa była potrzebna. "Do tej pory ministerstwo pracowało źle, nic się nie działo, a bardzo wiele jest do zrobienia" - powiedział.

Dodał, że "po czynach poznamy, zobaczymy, z czym wystąpi nowy minister".

Pozytywnie zmianę na stanowisku ministra budownictwa ocenia również przewodniczący Kongresu Budownictwa Roman Nowicki.

Według Nowickiego, "zarówno rząd, jak i Ministerstwo Budownictwa w ostatnim okresie bardzo mało zrobiło na rzecz budownictwa mieszkaniowego". "Zapowiadane wielkie programy mieszkaniowe i próba wyjścia z kryzysu mieszkaniowego nie znalazła potwierdzenia w działaniach rządu" - podkreślił.

Jego zdaniem, przez ostatni rok nie został przygotowany realny program ożywienia budownictwa mieszkaniowego. Dodał, że wbrew zapowiedziom nie zostało zmienione prawo inwestycyjne oraz przyjęto najgorszy budżet dla budownictwa mieszkaniowego.

Wyraził nadzieję, że zapowiedzi wielkiego programu mieszkaniowego zaczną się "materializować".

Według Bieleckiego, resort powinien zmodyfikować ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym, która "najbardziej blokuje dostęp do terenów budowlanych".

Bielecki powiedział, że deweloperzy oczekują też nowego prawa budowlanego, które "uwolni cały proces otrzymywania pozwolenia na budowę z +okowów+ biurokracji". "Trzeba od nowa stworzyć całą ustawę tak, żeby jej priorytetem był rozwój gospodarczy, a nie priorytet władzy biurokratycznej" - podkreślił.

Szef Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) Bohdan Wyżnikiewicz powiedział w piątek PAP, że zmiana na stanowisku ministra budownictwa była nieunikniona. Dodał, że o byłym szefie resortu nie mówiono "ani dobrze, ani źle", "musiał być nijaki i prawdopodobnie niewiele robił", a w samym Ministerstwie Budownictwa niewiele się działo. Jego zdaniem, "mieszkalnictwo jest jednym z najbardziej zaniedbanych elementów gospodarki w Polsce".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Eksperci pozytywnie oceniają zmianę ministra budownictwa