Czytasz dzięki

Eksperci przewidują stabilizację poziomu upadłości firm

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-08-2005, 11:20

Spowolnienie koniunktury w 2005 r. może przyczynić się do utrzymania liczby bankructw firm na obecnym poziomie - prognozują eksperci Euler Hermes, grupy zajmującej się ubezpieczeniami kredytu kupieckiego. Analitycy przewidują, iż w 2005 roku światowy wzrost gospodarczy spadnie do 3 proc. i pozostanie na tym poziomie w roku 2006.

Spowolnienie koniunktury w 2005 r. może przyczynić się do utrzymania liczby bankructw firm na obecnym poziomie - prognozują eksperci Euler Hermes, grupy zajmującej się ubezpieczeniami kredytu kupieckiego. Analitycy przewidują, iż w 2005 roku światowy wzrost gospodarczy spadnie do 3 proc. i pozostanie na tym poziomie w roku 2006. Towarzyszyć temu będzie stabilizacja wskaźnika upadłości.

"W Europie, ze względu na obniżoną konkurencyjność i słaby popyt w tym regionie, średni wzrost w 2005 roku wyniesie poniżej 2 proc. (1,3 proc. w strefie euro). Prawdopodobnie doprowadzi to do wzrostu liczby upadłości o 2 proc. w 2005 roku. Możemy mieć nadzieję na stopniową poprawę sytuacji i spadek liczby bankructw w Europie do poziomu 1 proc. w 2006 roku, pod warunkiem, że cena euro będzie się obniżać" - powiedział cytowany w analizie dyrektor ds. badań Euler Hermes Phillipe Brossard.

W Polsce w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku zbankrutowało 400 przedsiębiorstw, co oznacza spadek o 40 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wśród województw najbardziej zagrożonych upadłościami znalazło się województwo mazowieckie (w I półroczu 2005 r. zbankrutowało tu 87 firm), dolnośląskie (upadło 52) i wielkopolskie (47). Natomiast najmniej bankructw miało miejsce w województwie warmińsko-mazurskim (5), lubuskim (6) i opolskim (7).

Wynika to z różnego poziomu rozwoju ekonomicznego poszczególnych województw, którego odzwierciedleniem jest liczba przedsiębiorstw działających, a w szczególności nowo zakładanych w danym regionie. Euler Hermes zwraca uwagę, że najwięcej upadłości ma miejsce w ciągu trzech pierwszych lat działalności przedsiębiorstwa.

W analizie podkreślono, iż w przeciwieństwie do danych z wcześniejszych okresów w żadnym województwie nie odnotowano wzrostu liczby upadłości. Jednocześnie najbardziej znacząca poprawa sytuacji przedsiębiorstw miała miejsce w województwach warmińsko-mazurskim (spadek liczby upadłości o 74 proc.), zachodniopomorskim (spadek o 70 proc.) oraz opolskim (spadek o 68 proc.).  

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Za sektor polskiej gospodarki najbardziej dotknięty zjawiskiem upadłości uznano produkcję. W branży tej od stycznia do czerwca 2005 roku odnotowano blisko 129 bankructw przedsiębiorstw. Stanowi to ponad 32 proc. łącznej liczby upadłości. W zakresie sektora określanego jako produkcja, największa liczba upadłości miała miejsce wśród firm zajmującej się produkcją wyrobów spożywczych (21 proc.) oraz materiałów budowlanych (17 proc.).

Usługi to kolejny sektor, który wykazuje dużą liczbę upadłości. W analizowanym okresie odnotowano tu blisko 23 proc. łącznej liczby bankructw (około 93 upadłości). Najbardziej zagrożone branże w zakresie usług to transport i - podobnie jak w przypadku produkcji - "budowlanka". Miało w nich miejsce odpowiednio 18 proc. i 17 proc. upadłości.       

Najczęściej bankrutują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Stanowią one 61 proc. wszystkich upadłości w okresie styczeń - czerwiec 2005 roku. Drugie miejsce zajęły osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, których udział wyniósł 12 proc. Natomiast 11 proc. firm, które ogłosiły upadłość w analizowanym okresie to spółki akcyjne.

Specjaliści podkreślają, że na początku 2005 r. pojawiły się pierwsze oznaki spadku tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Mimo to popyt wewnętrzny w 2005 roku powinien utrzymać stopę wzrostu na poziomie 3,8 proc. Pozwoli to w całym roku na spadek liczby upadłości o prawie 12 proc. (900 firm), co jest znacznie lepszym wynikiem niż w roku 2004. Prognozy na 2006 rok przewidują, że liczba niewypłacalności pozostanie na podobnym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane