Eksperci: rząd za wolno walczy ze smogiem

AR
opublikowano: 13-11-2017, 14:12
aktualizacja: 13-11-2017, 14:13

Jedynie Ministerstwo Rozwoju wykazało się aktywną postawą, pozostałe rozpoczęły prace, ale nie zrealizowały jeszcze żadnej z obietnic związanych z programem Czyste Powietrze – uważają eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego

Działacze Polskiego Alarmu Smogowego sprawdzili, jak przebiega realizacja obietnic nakreślonych w rządowym programie Czyste Powietrze. Program ogłoszono w styczniu i składa się z 14 punktów. 

– Do zaangażowanych w realizację programu ministerstw wystosowaliśmy zapytania o informację publiczną, w których zapytaliśmy o postępy prac nad programem. Następnie otrzymane odpowiedzi porównaliśmy z zapowiedziami i tym, co trzeba zrobić, by rozwiązać problem – mówi Anna Dworakowska. 

Jej zdaniem po 10 miesiącach nie zrealizowano w pełni żadnego z 14 punktów, a jedynie Ministerstwo Rozwoju wykazało się aktywną postawą, bo prace nad wdrażaniem standardów emisyjnych dla kotłów uznano za zaawansowane. 

–  Tempo prac budzi poważne zaniepokojenie. Od ogłoszenia programu minęło już 10 miesięcy, a wciąż w pełni nie zrealizowano żadnej z obietnic. Oznacza to, że czeka nas jeszcze wiele sezonów grzewczych ze smogiem. Szczególnie martwi brak norm jakości dla paliw stałych, które zapowiadano na pierwszą połowę tego roku i są niezbędne, by wygrać walkę o czyste powietrze oraz programów finansowych, które powinny pomóc w wymianie źródeł ciepła, szczególnie najuboższym mieszkańcom naszego kraju – komentuje Andrzej Guła.

Działacze zwracają też uwagę na niewielką ilość środków zarezerwowanych w budżecie na cele związane z ochroną powietrza. 

– Przeznaczono na to 200 milionów złotych. To mniej niż 10 proc. szacowanych wydatków na program „Strzelnica w każdym powiecie – mówi Dworakowska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Eksperci: rząd za wolno walczy ze smogiem