Ekspert: Jelfa może zakończyć 2006 r. stratą finansową

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 10-11-2006, 16:34

Niewykluczone, że jeleniogórska spółka farmaceutyczna zakończy 2006 r. stratą finansową - uważa ekspert PKPP Lewiatan.

Niewykluczone, że jeleniogórska spółka farmaceutyczna Jelfa zakończy 2006 r. stratą finansową - uważa ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" dr Małgorzata Krzysztoszek.

"Wszystko będzie zależało od tego, jak długo będzie wstrzymana produkcja zakładu" - dodała.

W czwartek późnym wieczorem Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wydał decyzję o wstrzymaniu wszystkich linii produkcyjnych w zakładach Jelfa w Jeleniej Górze. Spółka w piątek odwołała się od decyzji GIF.

Ekspert PKPP "Lewiatan" przypomniała, że po pierwszym półroczu br. przychody Jelfy wyniosły ponad 130 mln zł. Zatrzymanie produkcji oznacza dla zakładu ok. 1,2 mln zł straty dziennie - uważa ekspert.

Krzysztoszek wyjaśniła, że spółka w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. osiągnęła zysk na poziomie 3,6 mln zł. W tym samym czasie wydatki inwestycyjne Jelfy wyniosły 10,2 mln zł, czyli trzykrotnie więcej, niż zysk - podkreśliła.

Krzysztoszek uważa, że jeśli okres wstrzymania produkcji będzie się wydłużał, pracownicy utracą szansę na pracę. "Jeśli spółka będzie w stanie zawieszenia działalności mocy produkcyjnych, może ogłosić upadłość" - wyjaśniła. Dodała, że Jelenia Góra nie jest miastem, w który jest nadmiar ofert pracy.

Zdaniem eksperta, wartość marki firmy spadła, spadła także jej wartość rynkowa. "Firma będzie musiała odbudowywać markę, ponieważ podstawą licencji firm farmaceutycznych jest wiarygodność" - powiedziała.

Według Krzysztoszek, nie można domagać się zamknięcia wszystkich linii produkcyjnych, jeżeli tylko jedna linia wytwarzała specyfik, który okazał się zagrożeniem dla zdrowia pacjentów. Wyjaśniła, że nie ma przepisów prawnych, które by to nakazywały.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ekspert: Jelfa może zakończyć 2006 r. stratą finansową