Ekspert: Zarażony wirusem ptasiej grypy drób może przeżyć tydzień

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-02-2006, 09:01

Od momentu zakażenia wirusem ptasiej grypy drób może żyć od doby do siedmiu dni. Dlatego, jak uważa prof. Elżbieta Samorek-Salamonowicz z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, nie można stuprocentowo stwierdzić, że w Polsce ptasiej grypy jeszcze nie ma.

Od momentu zakażenia wirusem ptasiej grypy drób może żyć od doby do siedmiu dni. Dlatego, jak uważa prof. Elżbieta Samorek-Salamonowicz z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, nie można stuprocentowo stwierdzić, że w Polsce ptasiej grypy jeszcze nie ma.

    "Chociaż w Polsce nie wykryto dotąd ptasiej grypy, to nie można stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że nie ma na naszym terenie zakażonych ptaków" - powiedziała w sobotę w rozmowie z PAP prof. Samorek-Salamonowicz.

    Profesor wyjaśniła, że czas życia zakażonego ptaka zależy m.in. od jego odporności, wieku i pożywienia. Najbardziej wrażliwy jest drób grzebiący - kury, indyki. Od momentu zakażenia wirusem ptaki te mogą przeżyć do tygodnia. Naukowcy nie mają pewności, ile czasu z wirusem przeżywają ptaki dzikie.

    Ekspert podkreśliła, że niebezpieczny dla człowieka wirus ptasiej grypy H5N1 jest bardzo zakaźny wśród ptaków  - szybko zasiedla ich przewód pokarmowy i bardzo szybko jest wydalany z kałem. W jednym gramie kału znajduje się milion cząstek wirusa. Oznacza to, że - przynajmniej w teorii - jeden gram kału może zakazić około miliona ptaków.

    Ptaki zakażają się drogą pokarmową (przez zanieczyszczony pokarm, np. jedząc ze wspólnego karmnika) i oddechową (za pośrednictwem pyłu, w którym unoszą się cząstki odchodów).

    Raz zakażony ptak stale zakaża inne, ponieważ razem z kałem wydala duże ilości wirusa. Dlatego tak dużo jest zachorowań w populacji ptaków, do której wirus już dotarł - opowiadała prof. Samorek-Salamonowicz. Właśnie z tego powodu zaleca się wybijanie całych hodowli drobiu, w pobliżu których wykryto groźnego wirusa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane