Eksport coraz ważniejszy dla miejsc pracy w Unii

  • PAP
opublikowano: 27-11-2018, 15:17

Unijny eksport ma coraz większe znaczenie dla gospodarki. Z badań opublikowanych we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że wspiera on obecnie 36 mln miejsc pracy w całej Europie. To o dwie trzecie więcej niż w 2000 roku.

Od 2014 roku liczba miejsc pracy utrzymywanych dzięki eksportowi w UE wzrosła o 3,5 miliona. Stanowiska te są średnio o 12 proc. wyżej wynagradzane niż miejsca pracy w pozostałej części gospodarki.

"Badanie jasno wskazuje, że handel oznacza miejsca pracy. Wywóz z UE na rynki światowe zapewnia źródło utrzymania dużej i wciąż rosnącej liczby obywateli w każdym zakątku Europy. Prawie 40 proc. spośród tych, których miejsca pracy utrzymywane są dzięki handlowi, to kobiety" - podkreśliła w komentarzu do wyników badań unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem.

Z 36 mln miejsc pracy, które funkcjonują dzięki eksportowi, 14 mln zajmują kobiety. Z badania wynika, że dzięki eksportowi liczba miejsc pracy wzrasta w każdym państwie członkowskim. Największy wzrost od 2000 r. odnotowano: w Bułgarii (312 proc.), na Słowacji (213 proc.), w Portugalii (172 proc.), na Litwie (153 proc.), w Irlandii (147 proc.), w Estonii (147 proc.) i na Łotwie (138 proc.).

Z danych KE wynika, że eksport z Polski do państw poza UE wspiera 1,6 mln miejsc pracy w naszym kraju. Kolejne 700 tys. stanowisk w Polsce jest powiązanych z eksportem z innych krajów unijnych poza "28". Według badania oznacza to, że 14 proc. miejsc pracy w Polsce zależy od unijnego eksportu.

Wywóz towarów znad Wisły ma największe znaczenie dla usług - 46 proc. stanowisk w tym sektorze gospodarki w Polsce jest zależnych od eksportu. Dobre rezultaty eksporterów w jednym państwie członkowskim przynoszą również korzyści pracownikom w pozostałych państwach członkowskich. Dostawcy towarów i usług w ramach łańcucha dostaw zyskują bowiem, gdy ich klienci końcowi sprzedadzą ostateczny produkt za granicą. Na przykład francuski eksport na rynki światowe wspiera około 627 tys. miejsc pracy w innych państwach członkowskich. W przypadku Polski sprzedaż do krajów poza UE wspomaga 152 tys. miejsc pracy w reszcie państw członkowskich.

"Unijny handel wspiera również miliony miejsc pracy poza granicami UE, w tym w krajach rozwijających się. Jest to zatem kolejny dowód na to, że handel może być korzystny dla wszystkich: to, co jest dobre dla nas, jest również dobre dla naszych partnerów na całym świecie" - podkreśliła Malmstroem.

Z badania wynika, że wywóz z UE do krajów trzecich zapewnia prawie 20 mln miejsc pracy poza terytorium Wspólnoty. Od 2000 r. liczba tych miejsc pracy wzrosła ponad dwukrotnie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych produkcja amerykańskich towarów i usług, które są włączone do unijnego eksportu za pośrednictwem globalnych łańcuchów dostaw, wspiera ponad 1 mln miejsc pracy.

Raport zawierający szczegółowe zestawienia wyników dla poszczególnych państw członkowskich UE przygotowały Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej (JRC) i Dyrekcja Generalna ds. Handlu Komisji Europejskiej. Jego pierwszą edycję przedstawiono w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane