Eksport Hongkongu nieoczekiwanie spadł

opublikowano: 27-12-2018, 14:21

Listopad nie był udanym miesiącem dla gospodarki Hongkongu. Ta była brytyjska kolonia zaczęła bowiem odczuwać skutki toczącego się sporu handlowego pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Eksport autonomicznej części Państwa Środka zmniejszył się o 0,8 proc. w porównaniu do listopada 2017 r. Tymczasem jeszcze miesiąc wcześniej notował aż 15-proc. wzrost. To pierwsza ujemna dynamika w tym segmencie gospodarki od stycznia 2017 r. 

Z kolei import spadł w listopadzie o 0,5 proc. co w efekcie doprowadziło do zwiększenia deficytu handlowego do poziomu 45 mld HKD (5,8 mld USD).

Dostawy do Chin stanowią ponad połowę wartości eksportu Hongkongu, a zmniejszyły się w listopadzie o 5 proc. Natomiast sprzedaż do USA i Japonii, które są drugim i trzecim co do wielkości miejscem docelowym dla towarów z Hongkongu wzrosły. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu