Eksport produktów ze strusi przyniesie w 2005 roku ponad 7 mln dolarów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-11-2005, 15:54

Ponad 7 mln dolarów uzyskują prawdopodobnie polscy hodowcy strusi w 2005 roku z eksportu mięsa, skór i innych produktów pochodzących od tych ptaków - poinformował w poniedziałek PAP doc. Jarosław Horbańczuk z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu k. Warszawy.

Ponad 7 mln dolarów uzyskują prawdopodobnie polscy hodowcy strusi w 2005 roku z eksportu mięsa, skór i innych produktów pochodzących od tych ptaków - poinformował w poniedziałek PAP doc. Jarosław Horbańczuk z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu k. Warszawy. 

    Podkreślił, że od połowy 2004 roku, po wejściu Polski do Unii sytuacja w chowie strusi jest bardzo dobra, a perspektywy obiecujące. Dzięki członkostwu w Unii otworzyły się duże rynki zbytu mięsa strusiego, zaś skóry eksportowane są do Azji - Korei Płd. i Japonii.

    Według Horbańczuka, w Polsce jest obecnie ok. 20 tys. strusiów w różnym wieku, a hodowlą tych ptaków zajmuje się ok. 550-600 ferm - w sumie ok. 1000 osób.

    Polska jest liderem w produkcji ptaków rzeźnych; szacuje się, że w 2005 roku ubitych zostanie w Polsce ponad 10 tys. strusi. Ptaki ubijane są w co najmniej siedmiu ubojniach posiadających unijny certyfikat, a to umożliwia sprzedaż mięsa na unijnych rynkach.

    Hobrańczuk zaznaczył, że ponad 90 proc. strusiny wywożone jest na rynki "starej" Unii, głównie - do Niemiec, Belgii, Holandii, Szwajcarii i Anglii. Ze sprzedaży tego mięsa uzyskuje się w przybliżeniu ok. 5,5 mln dolarów.

    Jak zauważył, bardzo chętnie kupowane są też skóry. Wyjaśnił, że w ubiegłym roku utworzone zostało Centrum Skupu Strusich Skór w Stypołowie (woj. lubuskie). Jak powiedział, gdy uzbiera się większa partia skór przyjeżdżają azjaci, którzy kupują skóry surowe. Wartość eksportu skór szacowana jest na ok. 1,2 mln dolarów rocznie. 

    Horbańczuk uważa, że są dalsze możliwości zwiększenia produkcji mięsa strusiego, gdyż zainteresowanie tym mięsem w krajach Unii jest ogromne. Polska wysyła świeże mięso, już podzielone na elementy - za takie można uzyskać lepszą cenę. Za mięso odkostnione odbiorcy płacą po ok. 11 euro za kg.

    Mały jest natomiast popyt na strusinę na rynku krajowym. Powodem są nawyki żywieniowe, a także z wysokie ceny tego mięsa. Kilogram strusiego mięsa kosztuje w granicach 40-50 zł, czyli tyle, ile polędwica wołowa, która uważana jest za rarytas.

    Horbańczuk podkreślił, że mimo dobrych perspektyw rozwoju hodowli strusi w Polsce, nigdy nie będzie ona wiodącą gałęzią przemysłu. Może jedynie stanowić uzupełnienie w produkcji zwierzęcej. Nie mniej, przy produkcji strusi i produktów ze strusi może być zatrudnionych kilka tysięcy osób, zaznaczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane